38 Haftalık Gebelikte Annedeki Değişimler

Yayınlanma Tarihi: Ekleyen:

Son derece kritik bir haftanın içinde olan anne adayları doğumların bu hafta itibariyle başladığını bilir ve doğum heyecanını en tepe noktada yaşarlar. Hekimlere göre bu hafta itibariyle hamilelikte miat dolmuştur. Hastane için bir çanta hazırlamadıysanız hemen hazırlamalısınız. Size ve bebeğe gerekli olacak tüm eşya, kıyafet ve benzeri malzemeleri kapsayan bu çanta hazırda beklemeli. Ve daha da önemlisi gerçek doğum sancılarının neye benzediğini ve onları nasıl ayırt edeceğinizi de öğrenmelisiniz.

38 Haftalik Gebelik2

Gerçek doğumu haber veren kasılmalar düzenli aralıklarla, periyodik olarak gelir ve siz pozisyonunuzu değiştirseniz de yok olmazlar. Önceleri aralıkları daha uzak olan kasılmalar, gitgide sıklaşır; öyle ki 10 dakikada 3 kez ortaya çıkar ve her kasılma yaklaşık 50 saniye sürer. İstirahat etseniz de yok olmaz ve zaman geçtikçe şiddeti daha da artar. Bu sancıları hissettiğinizde çantanızı alıp hastaneye gitmeniz gerektiğini bilmelisiniz. İşte o beklenen final geldi çattı demektir.

Gebelikte 38. hafta gelene kadar rahim ağzı ve rahim ağzını rahme bağlayan kanal, bebeği dışarıdan gelebilecek enfeksiyon ve mikroplara karşı koruyacak mukuslu (sümüksü) bir tıkaç ile kapalı idi. İşte bu sümüksü ve kanlı mukus tıkacın vajinadan atılması da doğumun çok yaklaştığının göstergesidir ki, bu olaya halk arasında “nişan gelmesi” denir. Nişan gelmesi doğumdan birkaç hafta önce de olabilir, birkaç saat önce de olabilir.

[reklam id=1]

38 Haftalik Gebelik3

Bebek, rahimdeki korunaklı ve loş dünyasından çıkıp dış dünyaya gelmek için son hazırlıklarını yaparken, göğüslerdeki süt üretimi de çalışmaya başlıyor.  Süt üretiminin ilk basamağı kolostrum üretimi oluyor. Ağız sütü olarak da bilinen kolostrum,  doğumdan sonraki ilk 6 saatte gelen, yeni doğan bebeği en iyi ve yeterli ölçüde beslemek için antikorlarla desteklenmiş, rengi sarıdan kahverengiye kadar değişen krema kıvamlı bir likit maddedir. Bol miktarda protein ile az miktarda şeker ve yağ içerir.

Süt bezleri tarafından üretilen kolostrumun kimyasal yapısı kana çok yakındır ve kan ile süt arasında geçiş niteliği taşıyan besleyici ve koruyucu bir karakteristiği vardır.

38 Haftalik Gebelik5

Kolostrum bebeğin bağışıklık sistemi için çok mühim bir sıvıdır ve yeni doğana büyümesi ve dış etkenlerden korunması için çok önemli maddeler sağlar. Anneden bebeğe geçen pasif gastrointestinal enfeksiyonlara karşı da koruma sağlayan kolostrum, bebek için bağışıklık kaynağı denilebilir. Kolostrum alan bebeğin üst solunum yolları ve bağırsak rahatsızlıklarına yakalanma riski yaklaşık 7 kat azalır. Yeni doğanın sindirim sistemi henüz çok yeni ve güçsüz olduğu için kolostrumdaki konsatre içerik bebeğe zarar vermez ve rahatça sindirilir özellik taşır. Kolostrum aynı zamanda laksatif anlamda da etkili olup bebeğin ilk dışkısı olan mekonyumun rahatça yapılmasını sağlar.

Bu haftalarda ayaklarınızı ve ayak bileklerinizdeki şişlikler belirgin safhaya ulaşır ve bu son derece normaldir. 38.hafta gebelik sürecine kadar yaklaşık 11 ila 13 kilogram arasında almış olmalısınız. Bazı anne adayları çok daha fazla veya daha az kilo alabilir. Eğer bu haftaya değin 11 kilo almadıysanız 40. haftaya kadar almanız iyi olacaktır.

38 Haftalik Gebelik7

Bu haftada bebek iyice büyümüş, gitgide kilo almış ve sizi birazcık rahatsız eder hale gelmiştir. Rahim kasılmaları bir miktar canınızı yakabilir. Kasılmalar 38. hafta içinde sıklaşmaya başlar. Her bir kasılma ortalama 50 saniye sürüyor ve 10 dakika içinde 3-4 kez yokluyorsa hastaneye gitme vakti gelmiş demektir. Kasılmalar o denli belirgindir ki, elinizi karnınıza koyduğunuzda bunu dışardan siz ve hatta bir başkası bile hissedebilir. Eğer halk arasında suyun gelmesi olarak bilinen amniyotik sıvının gelişi başladıysa anne adayı hemen hastaneye götürülmelidir.

Yorumlarınızı Bekliyoruz