38 Haftalık Bebek Gelişimi

Yayınlanma Tarihi: Ekleyen:

Hamileliğin normal süreci ay üzerinden bakıldığında 9 ay 10 gündür. Doktorunuz 36. ve 40. haftalar arasında bebeğinizi nasıl dünyaya getireceğinizin, yani doğum şeklinizin kararını da vermiş olur. Aslında adından da anlaşılacağı gibi en doğal ve olması gereken doğum şekli normal doğumdur ve hekimlerin hemen hepsi anne adayını normal doğuma yönlendirir. Rahimdeki ara ara hissedilen kasılmalardan korkmayın ama her an tetikte olun.

38 Haftalik Gebelik8

Her 10 dakikada bir 3 kez ve 45-50 saniye süren kasılmalar yaşıyorsanız, bebeğin hareketleri azaldı ve yavaşladıysa, kanamanız varsa, suyunuz veya nişan geldiyse vakit geçirmeden doktorunuza başvurun.

Eğer doktorunuz sezaryen doğuma karar verdiyse, 38.5 ve 39. haftalar arasında  doğumunuz planlı olarak gerçekleştirilecektir. Belirlenen tarihte hastaneye gidersiniz ve sezaryen ameliyatla doğumunuz gerçekleştirilir. Siz bebeğinizi normal doğumla dünyaya getirmek istemenize rağmen, doktorunuz sezaryen doğumu uygun bulduysa bu konuda diretmek ve tartışmak yersizdir; kendinizi doktorunuzun tıp bilgisine ve deneyimine teslim etmelisiniz.

38 Haftalik Gebelik6
38 haftalık bebek artık iyice büyümüştür. Bu haftada bebeğin kafa ve karın çevreleri birbirine eşittir. Bildiğiniz gibi bebeğin kafası ilk haftalarda vücuduna göre çok daha büyüktü. Bu orantısızlık son haftalara doğru artık ortadan kalkar ve bebeğin vücudu normal orantısına ulaşır. Bu hafta bebekte kilo artışı dışında pek bir değişiklik olmaz.

38 haftalık bebek kilosu ortalama 3 kilogram, boyu ise yaklaşık 50 cm’dir.

[reklam id=1]

38 haftalık gebelikte bebek hareketleri biraz yavaşlar. O artık büyüdü ve karnınızda hareket edecek alanı çok geniş değil. Doğuma yakın bebek hareketleri diğer haftalara göre nispeten daha yavaş, sakin ve durağandır. Tabii ara sıra çok belirgin hale gelen tekmelemeleri saymazsak… Ne de olsa o da artık bir an önce dışarı çıkmak, sizinle kucaklaşmak ve anne sütüyle karnını doyurmak istiyor. 38.hafta gebelik sürecinde bebeğin üzerindeki ince laguna tüyleri neredeyse tamamen dökülmüş ve bebeğin amniyos sıvısı içinde sürekli sıvı ile temas etmesinden dolayı vücudunu korumakla yükümlü tabaka da artık yok olmuştur. Bebeğin boşaltım sistemi tam anlamıyla çalışmaktadır ve dışkı üretimini gerçekleştirebilir yetkinliktedir. Bebeğin solunum sistemi de tam anlamıyla çalışmaktadır ve bu haftalarda bebeğiniz hıçkırır. Ve siz bu hıçkırıkları hissedersiniz. Bebek ilk soluk alıp verme işlevini yaparken surfaktant isimli maddeyi de üretir. Anne göğüsleri ise buna karşılık olarak ilk sütü üretmeye başlar.

38 Haftalik Gebelik4

38 haftalık bebek parmakları ile tutma hareketi yapar; zira artık parmakları son derece haraketlidir. Bebekte beyin ve sinir sistemi oluşumu ve yapılanması ise henüz devam etmektedir ama bu haftada doğduğu takdirde bu gelişme anne karnında da zaten devam edecektir. Yutma ve emme refleksleri tam anlamıyla gelişen bebeğiniz artık bu hafta itibariyle bile gelmeye hazır vaziyettedir.

Bebeğinizin ultrason görüntülerinde pembemsi ve pürüzsüz teni ile karşılaştığınızda şaşırabilirsiniz.

38 Haftalik Gebelik9

38.haftada doğum yapanlar eğer doğumu sezaryenle ve planlı olarak yapmış bile olsalar, bebek zaten bu haftaya kadar bedensel ve zihinsel gelişimini, doğduğunda ona yetecek ölçüde tamamlamış olacağı için herhangi bir problemle karşılaşılmaz. Doktorunuzla koordine içinde olmanız ve onun önerilerine güvenmeniz sizi sağlıklı ve başarılı geçecek bir doğuma götürecektir zaten. Bu haftada doğum yapan kadınlarda herhangi bir problem gözlenmemektedir.

Yorumlarınızı Bekliyoruz