37 Haftalık Gebelikte Annedeki Değişimler

Yayınlanma Tarihi: Ekleyen:

37 haftalık hamileyim diyen bir anne adayı her ne kadar doğuma 3 hafta kalsa da erken doğum yapma riski içinde değildir. Yani bebek bu haftada doğsa bile buna erken doğum denmez. Akciğerleri gelişimini tamamladığı için, bebek dışardaki dünyaya kolayca intibak edebilir, solunum işlevini gerçekleştirebilir ve hayata tutunabilir.

Eğer sezaryen doğum düşünüyorsanız, doktorunuz 39. haftadan evvel size doğum için randevu vermeyecektir.

37 Haftalik Gebelik1

37 haftalık hamilelik sürecinde düzensiz sancılar artabilir ve vajinal akıntı sıklaşabilir. Akıntı ile birlikte küçük kan damlacıkları da görülüyorsa, bu, doğuma az bir süre kaldığının işaretidir. Ancak kan miktarı artarsa acilen doktorunuzu arayarak durumu bildirmelisiniz.

Karnınız fazlasıyla büyüdüğü, sancılarınız sıklaştığı ve gündüzleri yorulduğunuz için geceleri uyumak hayli zorlaşabilir.Karnınıza dikkat kesilin ve bebeğin hareketlerini her gün takip edin. Doktorunuza bu hareketleri haber verin ve farklı gelişmeler olursa onlar hakkında da doktorunuzu muhakkak bilgilendirin. Bebek ilk haftalar küçük olduğu için rahminizin içinde serbestçe ve rahatça hareket edebiliyorken, şimdi hayli büyüdüğünden rahminize sığmakta zorluk çekecek ve eskisi kadar hareketli olmayacaktır.

37 Haftalik Gebelik2

Hem doğum anının düşünmenin verdiği endişeler, hem de anneliğin gerektirdiği sorumluluk size sıkıntı verebilir, bu da rüyalarınız yansıyabilir. Karışık rüyalar görmeniz mümkündür.Bu haftadan itibaren bebeğin ne zaman geleceğini bilmek pek mümkün değildir. Vücut 1 ay kala kendini hazırlamaya başlar. Belirtileri ise doğum yaklaştıkça belirgin hale gelir.Daralan beyin hücreleriniz nedeniyle unutkan olabilirsiniz, bu yüzden önemli ayrıntıları ve unutmamanız gereken şeyleri küçük bir not defterine yazarak yanınızda taşıyabilirsiniz.

[reklam id=1]

Bebeğiniz artık aşağı iniyor ve eğer bu ilk doğumsa bebek kademe kademe pelvisten aşağı doğru inmektedir. Buna  gebelikte karnın aşağı inmesi diyebiliriz.

37 Haftalik Gebelik5

Bunu, pelvisteki ağırlık hissinden anlayabilirsiniz. Kaburgalarınız rahatlar ve akciğeriniz daha rahat hareket edeceğinden nefes alışverişleriniz de kolaylaşır.Braxton Hicks kasılmalarının yoğunlaşması ve sıklaşması doğumu işaret edebilir.Gebelik boyunca servikal kanalı doldurarak bir nevi tıkaç oluşturan koyu mukus kitlesi olan “Mukus Plug” ya da diğer adıyla mukus tıkaç, vajinal akıntı veya kanama ile dışarı atılır. Bu tıkacın atılması doğumun başladığını gösterir.Suyun gelmesi de kasılmalardan sonra gerçekleşir. Bazı kadınlarda ise kasılmalar başlamadan önce su gelir. Su gelmesi de doğumun başladığının en büyük nişanesidir.

Gebelikte 37. hafta içinde hekiminiz pelvis (çatı) muayenesi, vajinal enfeksiyon araştırması gibi doğuma hazırlık niteliğinde muayene ve kontroller yapabilir. 37 haftalık doğum yapanlar çoktur ve herhangi bir komplikasyon veya olumsuzluk gelişmediği takdirde, tam teşekkülü bir hastanede ve uzman hekim ve sağlık personeliyle gerçekleştirilen doğularda herhangi bir pürüz çıkmamaktadır. Bebek anne karnındaki gelişimini tamamladığından doğduğunda dış dünyaya kolayca adapte olur ve hayata tutunur. Bu konuda endişeye kapılmayın ve hekiminiz de mesleğinde deneyimliyse, ona güvenin.

37 haftalık doğan bebekler prematüre sınırını aşmış sayılırlar bu yüzden de, bu hafta doğan bebekler zamanında doğmuş bebek olarak kabul edilmektedir.

37 Haftalik Gebelik6

Bebek karnınızda makat geliş pozisyonundan baş geliş pozisyonuna ne zaman gelir? Başka bir deyişle bebek doğum pozisyonunu kaçıncı haftada alır sorusu en çok sorulan sorulardan biridir.  Hamilelik yaşı ne kadar küçükse, bebeğin  ters olma ihtimali de o kadar yüksektir. Bebek 36 ve 37. hafta  civarında doğumdan önceki son duruş vaziyetini alır ve bu pozisyonun değişmesi neredeyse imkansızdır.

Yorumlarınızı Bekliyoruz