37 Haftalık Gebelik

Yayınlanma Tarihi: Ekleyen:

Bu hafta itibariyle ev işlerinden de izne ayrılmanızın zamanı geldi. Artık bu işleri sizin yerinize evin diğer bireyleri yapmalıdır. Eğe bu ilk hamileliğiniz değilse ve evde daha büyük bir çocuk varsa, kardeşinin gelmesini hem merak ve heyecanla, hem de bir parça kıskançlık ve endişeyle beklemektedir; zira evdeki diğer bireylerin tüm ilgisinin yeni doğan ve evin en küçük üyesi olan bebeğin üzerinde olacağını hisseder. Ona, kardeşi gelse de kendisinin, evin ilk çocuğu olduğunu ve yerinin de son derece özel olduğunu sık sık hatırlatmanız iyi olacaktır. Bakalım 37. hafta gebelik sürecinde sizi ve bebeğinizi ne gibi serüvenler bekliyor?

[reklam id=1]

37 Haftalık Gebelikte Annedeki Değişimler

Gebelikte Annedeki Değişimler37 haftalık hamileyim diyen bir anne adayı her ne kadar doğuma 3 hafta kalsa da erken doğum yapma riski içinde değildir. Yani bebek bu haftada doğsa bile buna erken doğum denmez. Akciğerleri gelişimini tamamladığı için, bebek dışardaki dünyaya kolayca intibak edebilir, solunum işlevini gerçekleştirebilir ve hayata tutunabilir.

 

37 Haftalık Bebek Gelişimi

Bebek GelişimiGebelikte 37. hafta bebek artık solunum egzersizleri yapıyor zira doğuma çok az süre kaldı ve onun da bunu öğrenmesi gerek. Bebek, elleriyle kavrama refleksi yapabilir, dışarıdan gelen ses ve ışığa dönebilir. Kilosu da giderek artar. 37 haftalık bebek kilosu yaklaşık 2800 gram, boyu ise 48 cm’dir.

 

 

36 Haftalık Gebelik     38 Haftalık Gebelik →

Yorumlarınızı Bekliyoruz