37 Haftalık Gebelik Kaç Aylık, Bebek Kilosu, Görüntüleri, Doğum Belirtileri?

Yayınlanma Tarihi: Ekleyen:

Hamileliğin otuz yedinci haftasından hemen sonra artık her an sancıların başlayabileceği bir dönem adım atar. Doğumların çoğu 37-39 haftalar içinde olduğundan anne ve baba her an hastaneye gitmeye hazırlıklı olmalıdır, evde doğum çantası, hastaneye gündüz ve gece ulaşım planları hazır olmalıdır.

Bu haftaya giren annenin doğumun başladığı iyi mi anlaşılır ve nişan kanaması nedir benzer biçimde mevzularda bilgili olması faydalı olacaktır. Bir tek düzgüsel doğum meydana getirecek anneler değil, sezaryen olacakların da bunları bilmesi gerekir çünkü su gelmesi ya da sancı başlaması, nişan gelmesi şeklinde durumlarda sezaryen için planlanan vakti beklemeden derhal ameliyata almak gerekebilir.

Normalde sancı, su gelmesi vb. Hasta o sabah hastaneye giderken gece süresince ve sabah herhangi bir şey yemeden, içmeden gitmelidir. Su dahi içilmemelidir.

[reklam id=1]

37 Haftalık Bebek Kilosu

Beklenen doğum tarihiniz yaklaşırken, yavrunuz hala kilo almaya devam ediyor. 37 haftalık bebek kilosu ve boyu genellikle, averaj 2 kilo 900 gram ve boyu da 48 santimetre kadardır. Yavrunuz ciğerlerini ilk nefesine hazırlamak için amniyotik sıvıyı ufak minik ciğerlerine çekip bırakıyor, ilk sütünü emebilmesi için içeride parmağını emerek alıştırma yapıyor, göz kırpıyor ve bir oraya bir buraya dönüyor.

37 Haftalık Gebelik Kaç Aylık, Bebek Kilosu, Görüntüleri, Doğum Belirtileri? 1

Yavrunuz şeklinde vücudunuz da doğum için hazırlanmaya başlıyor. Rahim ağzında gerçekleşen bazı değişimler doğumunuzun başlayıp başlamadığına, rahminizin ve bebeğinizin doğuma hazır olup olmadığına bakmak için ipuçları verirler. Doktorunuz muayene ederken sabırlı olun, bu birazcık rahatsız edici olabilir. Her hanımda, her gebelikte süreç farklı işler.

37 Haftalık Bebek Görüntüleri

Yavrunuz vücut sıcaklığını düzenlemeye yardımcı olması ve kan şekeri seviyelerini dengede tutması için günde 15 gram yağ almaya devam edecektir. Beyin ve kafatası da büyümeye devam etmektedir. Yavrunuz her geçen gün averaj 25-30 gram içinde kilo almaya devam eder. Beyni ve sinir sistemi gelişmesini sürdürür. Bu haftada yağ birikimi diz ve dirseklerde hızlanıyor.

Boyun ve bilekleri de unutmamak lazım. Hamileliğinizin başlangıcında ultrasonda görmüş olduğunuz o ufacık canlı artık tam anlamıyla ortalama 3000 gram yöreında bir insan yavrusu ve yerine sığamaz olmuştur. Karnınızda geniş dalgalar oluşturarak kendini daha çok hissettirmeye adım atar. Geceleri sizi daha sık uyandırabilir.

37 Haftalık Gebelik Doğum Belirtileri Nelerdir?

37 haftalık gebelik doğum için, şayet anne talibinin derhal ilk gebeliği ise doğum gerçekleşmeden önce bebek rahmin alt kısmına doğru iner.

37 Haftalık Gebelik Kaç Aylık, Bebek Kilosu, Görüntüleri, Doğum Belirtileri? 2

Şu sebeple anne adayı rahim yolunda baskı duyabilir. Bundan dolayı da anne talibinin yaşadığı nefes problemleri de hafifleyecektir. Gebeliğin ortalarında artmaya başlamış olan sancılar tertipli ve daha şiddetli bir hal alabilir. Aynı zamanda 37 haftalık gebelikte ishal de görülebilir. Bu emare, doğumun yaklaştığına işarettir. Bu süreçte anne talibinin duyduğu ağrılar tane döneminde yaşanmış olan sancılar gibi olabilmektedir. Mukus, hamilelik süresince rahim ağzını tıkayan ve bebeğin rahim içinde kalmasını sağlar.

Doğum, 37. Ve 40. Haftalar içinde gerçekleşebilir. Bundan dolayı anne adayları artık endişelenmeye başlarlar. Doğumun ne süre yaşanacağını kestiremeyeceğinden korkan anne adayı en çok da hastaneye vaktinde yetişmemekten korkar. Doğumun başladığı anlaşıldıktan derhal daha sonra bebeğin dünyaya gelmesi söz mevzusu değildir.

Doğumun gerçekleşmesi için rahim ağzının 10. Santimetre açıklığında olması gerekir. İlk gebelikte 1- 1,5 saatte rahim ağzı 1 santimetre açılma gösterir. Anne adaylarının rahim kasılması başladıktan 10 saat ondan sonra bebek dünyaya gelir. Şundan dolayı hastaneye yetişememe şeklinde bir durum, çok nadir görülür. Bundan dolayı anne talibinin yolda veya evde gerektireceğinden korkması gerekmez. Bir tek anne ve baba talibinin hastaneye ne süre gideceğini kestirmesi önemlidir. Aslına bakarsan doktorunuz bu mevzuyla ilgili size ihtarını 35. Haftadan itibaren meydana getirmeye başlayacaktır.

Yorumlarınızı Bekliyoruz