37 Haftalık Bebek Gelişimi

Yayınlanma Tarihi: Ekleyen:

Gebelikte 37. hafta bebek artık solunum egzersizleri yapıyor zira doğuma çok az süre kaldı ve onun da bunu öğrenmesi gerek. Bebek, elleriyle kavrama refleksi yapabilir, dışarıdan gelen ses ve ışığa dönebilir. Kilosu da giderek artar. 37 haftalık bebek kilosu yaklaşık 2800 gram, boyu ise 48 cm’dir.

37 Haftalik Gebelik8

Artık doğum yaklaşıyor. Bebek ilk haftalara göre oldukça iri ve yeri dar geldiğinden fazla hareket edemiyor ancak tekmeliyor. 37 haftalık bebek amniyotik sıvıyı içine çekip geri bırakıyor; çünkü akciğerlerini doğduktan sonra nefes alacak biçimde hazırlamak zorunda. Anne memesini emmeye hazırlanmak için de parmağını emiyor, gözlerini açıp kapıyor ve sağa sola dönüyor. Eğer bu hafta doğum yaparsanız, bebeğin akciğerleri, onu dış dünyada yaşatacak seviyeye kadar geldiği için hayata adapte olabilir.

[reklam id=1]

37 Haftalik Gebelik3
Kimi bebek saçsız doğduğu gibi, kimi bebeğin de saçları doğduğunda gür ve uzamış halde  olabilir. Eşinizin ve sizin saç renginiz koyu olsa bile bebeğinizin ilk saçları sarı olabilir. Bu normal bir durumdur. Saçlar çoğunlukla sonradan koyulaşır.

37 haftalık bebek gelişimi ana hatlarıyla böyledir.

Yorumlarınızı Bekliyoruz