36 Haftalık Gebelikte Annedeki Değişimler

Yayınlanma Tarihi: Ekleyen:

Doğuma yaklaştıkça çoğu anne adayını bir endişe dalgası sarar. “Ya bebeğim erken doğarsa, ya herhangi bir sorunla karşılaşırsak, ya hayatı riske girerse” gibi pek çok soru işareti zihninizin içinde kıvranır durur. Ama endişe etmeyin, hemen belirtelim, bebeğiniz bu haftanın sonu itibariyle doğsa bile bu doğum, erken doğuma bağlı riskleri barındırmaz. Hekimlere göre sağlıklı bir doğum 38. ila 42. haftalar arasında gerçekleşse de, 36 haftalık doğan bebekler prematüre, olarak tanımlanmaz ve preterm (erken) doğumun getirdiği risklere maruz kalmazlar.

36 Haftalik Gebelik3

Bağ dokularınız biraz gevşedi çünkü hamilelik hormonları işbaşında ve vazifelerini yerine getirirken, bazı yan etkileri de sizin vücut işleyişinize yansıyabiliyor. Bağ dokular gevşediği için hamilelik yürüyüşü denilen paytak yürüyüşe geçtiniz. Ayrıca bağ dokularda meydana gelen zorlanma bel ve pelvis ağrılarınızın da sorumlusu…

Gebelikte 36. hafta içinde rahim artık en yüksek konumdadır. Rahim, özellikle mide, akciğerler ve mesaneye baskı yapar. Ama anne adayları bu haftanın sonlarına doğru rahatlama hissedeceklerdir; zira bebeğin doğum kanalına girmesiyle, karınları aşağı doğru inmiştir. Şimdi nefes almak kolaylaşır, mide yanması ve ekşime problemleri ortadan kalkar, kaburga kemiklerindeki baskı ve acı ortadan kalkar. Çünkü özellikle ilk hamileliklerde leğen kemikleri gevşer ve başlama sancılarının da etkisiyle, angajman adı verilen bebeğin kafasının doğum kanalına girme olayı gerçekleşir.

36 Haftalik Gebelik4

Bu haftadan itibaren artık her hafta doktorunuza kontrole gitmeniz gerekecek. Arık bu haftadan itibaren bebek doğum kanalına girecek ve mukus tıkacı atılmaya başlanacaktır.

Yine bu haftalarda siyatik sinirine olan basınç nedeniyle kalça, bel ve bacak ağrılarınız başlayacaktır. Bunu masaj ile hafifletebilirsiniz. Eşiniz bu konuda size yardımcı olabilir. Türkiye’de çok yaygın bir alışkanlık olmasa da Avrupa ve ABD’de hamile kadınların büyük çoğunluğu profesyonel masörlerden yardım almaktadır. Masaj yapılırken dikkat edilmesi gereken bir husus, aküpresür noktalara masaj yapılmamasıdır. Bu noktalar anne adayının rahim kasılmalarını tetikler ve doğumun başlamasına zemin hazırlayabilir.

O noktalar;

  • Omuzun eklemle boyun arasında kalan üst kısmı
  • Baldırın, ayak bileğinin üzerinde klan iç kısmı
  • Baş parmak ile işaret parmağı arasında kalan bölüm
  • Topuğun üzerine denk gelen ayak arka bölümüdür.

Bebek doğum kanalına inip yerleştiğine nefes nefese olduğunuz anlar azalacak, mideye olan baskı da azalacağından ekşime ve yanma hisleri azalacaktır.

36 Haftalik Gebelik1

Bebek doğum kanalına girdiğinde mide ekşimeleriniz ve nefessiz kalma sıkıntınız azalıp kaybolacak ama öte yandan, doğum kanalına giren bebeğin ağırlığı ile baskılanan mesane yüzünden, ilk haftalardaki şikayetiniz olan sık idrara çıkma, yeniden gündeme gelecektir. Bunun size gece uykularınızda sıkıntı vermemesi için yatmadan evvel sıvı alımını kısıtlamalı, gün içinde çoğaltmalısınız.

Doğum kanalına inen bebek, sizin yürümenizi de zorlaştırabilir. Hamilelik ilerledikçe vücudunuzun ağırlık merkezi de değişecektir.Dik durmaya çalışın. Dik durmak vücut ağırlığını da dengeleyecek ve işinizi bir nebze kolaylaştıracaktır.

Gebeliğinizin son haftalarındasınız ve bebek 40. Haftayı beklemeden de aniden gelebilir. Bu sebeple mutlaka doğum yapacağınız hastaneyi belirlemeli, doktorunuzla irtibat halinde olmalı, doğum çantasını hazırda bekletmelisiniz. Eğer çalışan bir anne adayı iseniz yasal doğum iznine çıkmaya hazır olmanız gerekir. Doğum izni yasal anlamda  doğumdan 3 hafta evvel yani 37. hafta başlar. Bu haftada lohusa sütyeninizi de alabilirsiniz. Ölçünün tutması için lohusa sütyeni bu haftadan daha önce alınmamalıdır.

36 Haftalik Gebelik5

Eğer bebeğiniz 40. haftayı beklemeden bu hafta doğarsa, akciğerleri hariç, diğer tüm organları işlevini kazandığından, yaşama şansı yüksektir. Ama yine de bu doğum, tıbbi açıdan “erken doğum” sınıfına girer. Erken doğum, gebeliğin 24. ila 37. haftaları  arasında gerçekleşen doğumları kapsar.

Bu haftadan itibaren uyku düzeniniz değişebilir. Bu haftalarda kendinize vakit ayırın, dinlenin, istirahat edin, kitap, dergi okuyun, film izleyin, rahatlatıcı ve gevşetici müzikler dinleyin. Kendinizi enerjik hissetmeniz, sizi aşırı hareket etmeye ve iş yapmaya sevk etmesin. Dinlenin ve sakin zamanlar geçirin. Ayak ve bacaklarınızdaki varis ve şişliklere karşı bacaklarınızı yukarı kaldırarak dinlenin. Yavaş, dikkatli ve ölçülü hareket edin.

Yorumlarınızı Bekliyoruz