36 Haftalık Bebek Gelişimi

Yayınlanma Tarihi: Ekleyen:

36 haftalık bebek gelişimi, bebeğin doğum kanalına doğru ilerlemesi ile karakterizedir. Bebek bir önceki haftaya göre kilo almaya devam eder. 36 haftalık bebek kilosu ortalama 2700 gram, boyu ise yaklaşık 44-45 cm’dir. Bu hafta bebeğin kafa çevresi ile karın çevresi birbirine eşittir. Artık yağ dokusu yapımı yavaşlamış, buna paralel olarak kilo artışı da yavaşlamıştır. Lanugo tabakası denilen, bebeğin cildini kaplayan tüyler seyrelmiş hatta yok olmuştur ve beyaz peyniri andıran ve verniks kazeoza denilen fizyolojik bariyer de görevini tamamlamış ve yok olmuştur. Belki çok az bir miktarda doğum sonrasında da kalabilir. Bu iki tabaka da diğer salgılarla beraber bebek tarafından yutulacak ve bebeğin bağırsaklarında tutulacaktır.   Bu salgılarla birlikte diğer ifrazatlar birleşerek, bebeğin meconium (mekonyum) denilen ilk kakasını oluşturacaktır.

36 Haftalik Gebelik2

36 haftalık bebek hareketleri artık dışarıdan izlenebilir belirginliğe ulaşmıştır. Bu haftadan itibaren bebeğin başı leğen kemiği boşluğuna girer ve bu da sindirim ve solunum güçlüğü ile mide yanması şikayetlerini büyük ölçüde azaltır. Ama bu kez de idrar torbası baskı altında olacağından, sık sık idrara çıkma ihtiyacı hissedebilirsiniz.

36 Haftalik Gebelik7
36.hafta gebelik içinde  karnınızın üst bölümünde bir rahatlama ve boşluk hissi duyabilirsiniz. Bu durum, bebeğinizin doğum kanalına indiğini gösterir ve angajman olarak adlandırılır. Bunu yazımızın başında da belirtmiştik. Midedeki baskı da, angajman sebebiyle azalacağından, iştahınız yeniden artabilir. Yine akciğerlerdeki baskı da azalacak ve nefessiz kalışlarınız son bulacaktır. İdrara çıkışınız ise sıklaşabilir.

Bebeğin hareketleri o denli belirginleşir ki bazen karnınızda aniden çıkan bir yükselti ile karşılaşabilir, yine bebeğin hareketleri sebebiyle göğüs kafesinizin altında acı hissedebilirsiniz.

Yorumlarınızı Bekliyoruz