36 Haftalık Bebek Gelişimi, Bebek Kilosu ve Boyu, Bebek Hareketleri

Yayınlanma Tarihi: Ekleyen:

36.Gebelik haftasında bebeğin yağ birikiminden dolayı bebeğin diz, dirsek, boyun, bilek bölgelerinde katlanmalar doğar. Bebeğin damakları sertleşir. 36. Haftada bebek çok geliştiği için bu andan itibaren doğmuş bebekler genellikle yoğun bakıma gerek kalmadan yaşarlar ve çoğunlukla sürende dünyaya gelen bebekler şeklinde bir sıkıntı yaşamadan hayata devam ederler.

Bebeğin bağışıklık sistemi çok gelişmiştir. Sindirim sistemi gelişmiştir bir tek katı gıdaları sindirecek kadar değil. Hamileliğin otuz altıncı haftasında anne nefes almasında ve yeme içmesinde bir rahatlama hissedebilir, bunun sebebi bu haftada bebeğin kafasının pelvise (leğen kemiğine) girip aşağı inmesi sebebiyle rahim yüksekliğinin bir miktar azalmasıdır.

Rahim bebekle birlikte aşağı inince mide ve göğüs üzerine olan baskı azalır annenin nefes alması ve yiyecek yemesi rahatlar. Bebeğin aşağı inmesinden kasıt rahim ağzının açılarak doğum kanalında ilerlemesi değildir, bebek doğum kanalına girmez sadece leğen kemiği içine oturur baş, rahim ağzı hala kapalıdır. Halk arasında “bebek aşağı “indi” denir.

[reklam id=1]

Göğüslerden süt gelmesi daha çok sıklaşabilir bu haftalarda. Meme uçlarında çatlaklar meydana gelebilir. Bu haftalarda bebeği ters duran şu demek oluyor ki makat aşağıda duran anneler “acaba bebek gene basar mı?” diye çok merak ederler.

Aslen bebeğin dönmesi doğum olacak güne kadar her gün mümkün olabilir bir tek bebek büyüdükçe rahim içinde alan azaldığı için dönüş hareketi yapması zorlaşır, bu yüzden dönme ihtimali her geçen hafta daha da azalır. Genel olarak 35-36 haftadan hemen sonrasında bebeğin dönme ihtimali azdır yalnız gene de mümkündür.

36 Haftalık Bebek Gelişimi, Bebek Kilosu ve Boyu, Bebek Hareketleri 1

36 Haftalık Gebelik Bebek Kilosu ve Boyu

36.Hafta itibari ile hamileliğiniz için kontrollere bir haftada bir gideceksiniz. Doğumun gerçekleşmesine 4 hafta kaldı. Artık heyecanlanmaya yavaş yavaş başlamış olmalısınız. Şayet anne talibinin ilk gebeliği ise, doğumun iyi mi olacağına dair düşünceler ve hurafeler çevre sarmaya başlamış olmalı. Bir tek etraftan duyduğunu yanlış veya abartılı bilgilere kulak asmayın.

Doğumun doğal bir vaka olduğundan ve vücudunuzun ne yapacağını bildiğinden emin olabilirsiniz. Doğum yapmadan önce doğum haneyi görmeniz, doktorunuzla ekip hakkında konuşmak sizi rahatlatabilir. Tüm gelişmiş ülkelerde epidural doğum yaygınlaşmıştır. Sezaryen ile olsun düzgüsel yöntemle olsun epiduralden faydalanılır. Bebeğinize odaklanarak sırt ve tüm ağrılarınızı unutun, o bu hafta kapıdan rahatça çıkmasını sağlayacak yumuşak kemikleri ve kıkırdağıyla birlikte averaj 2 kilo 700 gram ve 47 santimetre.

Yavrunuz hala her gün averaj 28 gr alıyor. Tüm sistemleri (dolaşım ve kas sistemleri de dâhil olmak üzere) büyük gün için hazır. Şimdiye kadar sadece alıştırma yaptı, aslolan gücünü memenizi emerken gösterecek.

36 Haftalık Bebek Gelişimi, Bebek Kilosu ve Boyu, Bebek Hareketleri 2

36 Haftalık Gebelik Bebek Hareketleri

Şimdiye kadar vücudunu kaplayan tüyler ve hamileliğiniz boyunca bebeğinizin cildini korumuş olan verniks tabakası dökülüyor. 37-42. Haftalarda bebek düzgüsel gelişimini tamamlamıştır, 37 haftadan önce prematüre, 42. Haftadan ondan sonra ise geç doğumdur. Büyük olasılıkla kafasının aşağıya doğru durduğu bir pozisyondadır. Fakat eğer değilse doktorunuza dıştan döndürme manevrası yapmış olup yapamayacağını sorun.

36.Hafta ile birlikte anne adayları karnının aşağıya indiğini düşünebilir. Bu durumun avantajları vardır. Karnınızın aşağıya inmesi ile beraber, mide yanması, nefes almada kuvvetlik şeklinde emareler azalacaktır. Bebeğin doğum kanalına girmiş olduğu işaret eden bu konum, doğumun yaklaştığını göstermektedir.

Anne adayı bu haftalarda artık doğumun hangi yöntemle yapılacağını öğrenecektir. Yalnız düzgüsel doğumla gerektirmiş olacağınızı düşünseniz de çeşitli sebeplerden dolayı doğumun sezaryenle gerçekleşmesi söz mevzusu olabilir. Bu ihtimali de aklınızda tutmalısınız.

36 Haftalık Bebek Gelişimi, Bebek Kilosu ve Boyu, Bebek Hareketleri 3

Öteki taraftan, mide yanmanız azalmış ve daha bayağı nefes alıyor olmalısınız. Çünkü yavrunuz gitgide aşağıya doğru inmeye başlıyor. Fakat daha önce doğum yapmış olduysanız doğumdan önce bu gerçekleşmeyebilir.

Yorumlarınızı Bekliyoruz