35 Haftalık Gebelikte Annedeki Değişimler

Yayınlanma Tarihi: Ekleyen:

Hamilelikte 35. hafta içinde  rahminiz kaburga kemiklerinizin alt kısmına kadar yükselir ve normal boyutlarının yaklaşık 15 kat üzerine çıkar. Rahim içinde bebeğiniz, onu saran amniyon sıvıdan daha fazla yer kaplıyor. Rahminiz eskiye göre o denli büyüdü ki bitişik olduğu iç organları sıkıştırıyor. Bu da ikide bir tuvalete gitme ihtiyacı, sindirim problemleri, mide yanması gibi şikayetleri beraberinde getiriyor.

35 Haftalik Gebelik3

Artık her hafta doktorunuz veya ebeniz sizi kontrole çağıracak. Doktorunuz sizden fetal hareketleri yani bebeğin kıpırdanışlarını ne sıklıkla hissettiğinizi takip etmenizi isteyebilir. 35 ila 37. hafta arasında GBS isimli bakteriyi kontrol etmek için kültür de yapabilir. Kültür işlemi için vajinanın alt ucundan ve rektumdan, pamuklu çubuk benzeri bir materyalle parça alınır. Bu materyalin boyutları pamuklu çubukla hemen hemen aynı olduğu için canınız yanmayacaktır. GBS size herhangi bir zarar veremez ama eğer bu bakteri sizin vücudunuzda mevcutsa ve doğum esnasında bebeğinize geçecek olursa menenjit, zatürre yahut kan enfeksiyonu gibi komplikasyonların oluşumuna zemin hazırlayabilir. Gebe kadınların bir kısmı bu bakteriyi taşır ve fakat bundan haberdar değildir. Bu yüzden bu incelemenin yapılması yeni doğan sağlığı için son derece önemlidir.

35.hafta gebelik takibi için kritik ve önemli bir haftadır. Önünüzde kalan yaklaşık 5 haftalık süreç sizi doğumhaneye taşıyan süreçtir. Size bu hafta ve bundan sonraki her hafta “Non stres test” denilen NST de testi uygulanacaktır. Anne adayının karnının iki yanına yerleştirilen prob ile, bebeğin kalp atış sesleri ve rahim kasılmaları kaydedilir. Test 20 dakika sürer; ama eğer NST testi yapıldığı sırada bebek uyuyorsa test uzatılır yahut kısa bir süreliğine ertelenip yeniden yapılır.

35 Haftalik Gebelik6

Gebelik haftaları içinde 35. hafta, yoğun testlerin yapıldığı haftadır dedik.  Ultrason ile bebeğin amniyos mayi durumuna bakılır. Netice iyiyse, anne adayına fetal hareketleri takip etmesi anımsatılır ve 1 hafta sonraya yeniden randevu verilir. Amniyon zar yırtılıp, vajenden yoğun miktarda su, yani amniyon sıvısı  gelirse –ki buna halk arasında suyu gelmek denir- bebek hareketleri azalmışsa, sancılar sık aralıklarla gelmeye başlamışsa 1 hafta beklenmeden hekime başvurmak gerekecektir. Eğer 35. haftada doğum sancıları başlamışsa bu sancılara müdahale edilmez; zira bu haftaya kadar anne karnındaki gelişimini sürdürmüş olan bebek, rahim dışında da desteksiz veya çok az bir destekle hayata tutunacak kadar gelişmiştir.

35.hafta gebelik takibi bebek hareketlerine dikkat kesilmeyi gerektirecek. Sağlıklı gelişimini tamamlama yolunda giden ve sorunsuz bir bebek, fazla enerjisini hareket ederek harcar. Bu hareketlilik bebek için mühimdir çünkü ne kadar hareketli olursa kasları o denli gelişir. Bebek sadece hareket etmekle kalmaz, solunum hareketleriyle de  solunum kaslarını kuvvetlendirir ve bir nevi hazırlık egzersizi yapar. Anne adayının yorgun, uykusuz, bitkin ve aç olması da bebeğin hareketliliğini etkileyen faktörlerdendir.

35 Haftalik Gebelik4

Bebeğinizin amniyon sıvısı maksimum düzeydedir ama hamilelikte 35. haftadan itibaren bu sıvı doğuma kadar azalacak. Bu sıvıya tıp literatüründe su adı verilmektedir.  Suyun idrardan daha farklı bir kokusu vardır. Bu suyun gelmesi doğumun başladığının belirtisidir. Hemen zaman kaybetmeden doktorunuza başvurmanız gerekmektedir.

35.haftada nefes alıp verirken biraz zorlanabilirsiniz; zira kalbinize olan baskı artmıştır. Kalbiniz ya hızlı atıyordur yahut tekliyormuş hissi veriyordur. Eğer göğsünüzde ağırlık hissediyorsanız muhakkak bu bilgiyi doktorunuzla paylaşınız.

Bu haftada bebekteki beyin gelişmesi çok mühim bir süreçtedir. Nöronlar, sinir sistemi ve bağlantılar gelişmekte ve doğumdan sonra dış dünyadaki uyaranları algılamak için hazırlanmakta… Hamilelik boyunca ve özellikle de bu haftalar boyunca  omega 3 kaynağı olan ton balığı, hamsi, somon gibi kendinden yağlı ve taze tutulmuş balıkları tüketmeniz, bebeğinizin beyinsel gelişimini olumlu yönde etkileyecek ve  destekleyecektir.

35 Haftalik Gebelik7

35 haftalık bebeğin anne karnındaki durumu ise artık doğum pozisyonuna girmiştir. Bebeğinizin başı bu haftadan itibaren doğum kanalına doğru ilerlemiş ve bebek baş aşağı gelmiştir. Bu zamana değin ters duran bebeklerin büyük bölümü artık baş gelişe dönmüştür. Dönmeyen yaklaşık %4 hastanın bebeğin baş gelişe dönme olasılığı zayıflamış demektir. Bu bebeklerin büyük çoğunluğu da zaten sezaryen ile dünyaya getirilir.

Yorumlarınızı Bekliyoruz