34 Haftalık Gebelikte Annedeki Değişimler

Yayınlanma Tarihi: Ekleyen:

Evet doğuma çok az kaldı. Matematiksel olarak 40 hafta süren gebelik daha kısa sürede de tamamlanabiliyor ve küçük bebeğiniz planlanan süreden daha önce dünyaya gelmek için acele edebiliyor. Bu haftadan itibaren her an doğum yapma ihtimaliniz de olduğu için bazı bilgileri akınızda tutmanız iyi olacak. En sık rastlanılan belirti sizin de bildiğiniz gibi araları gitgide kısalan kasılmalar, alt sırt bölgesinde oluşan ağrı, regl dönemi kramplarına benzer kramplar, amniyotik sıvının (suyun) boşalması ve vajenden kanlı mukus gelmesidir. Tüm bunlar serviks yani rahim ağzının açılmaya başladığını gösterir. Ancak bu belirtilerden bir veya birkaçının görülmesi doğumun başlayacağı anlamına da gelmez. Doğum başlamadan günler ve hatta haftalar önce de ortaya çıkabilir. Bunun analizini yapacak ve en doğru kararı verecek kişi doktorunuzdur. Bu belirtilerle karşı karşıya geldiğinizde doktorunuzu arayarak durumdan haberdar edin ki sizin de kafanız rahat olsun.

34 Haftalik Gebelik1

Bu haftalarda uyumakta, yatakta konumlanmakta zorluk çekebilirsiniz. Yatma saatinize yakın zaman dilimlerinde yemek yemeyin, çok açsanız yoğurt, süt gibi hem proteinli hem de uykuya dalmanızı kolaylaştıracak besinleri tercih edin. Kafeinli içeceklerden kaçının ve ılık bir duş alın. Karnınızın belli bir tarafına yatmanız gerktiğini ise zaten biliyorsunuz. Hamile yastıkları size bu dönemde destek sağlayabilir.

Anne adayını doğuma hazırlayan ve ön kasılma olarak da bilinen  Braxton-Hicks kasılmaları 34. haftadan sonra artacaktır. Buna hazırlıklı olun, doktorunuzla sürekli irtibatta olun ve ona güvenin.

Gebelik haftaları içinde 34. haftada bebeğiniz karnın üst kısmında olduğu için akciğerlerinize ve diyaframınıza baskı yapacaktır. Zira henüz leğen kemiğinize oturmadı. Bebek, baş aşağı biçimde leğen kemiğinize düştüğünde nefes alma konusunda biraz rahatlayacaksınız. Yatarken birkaç geniş ve yumuşak yastığı üst üste koymak ve dik konumda uyumak sizi biraz rahatlatabilir. Dik durmak hem kolay nefes almanız açısından, hem de rahat bir konumda  uyuyabilmeniz açısından önemlidir.

34 Haftalik Gebelik4

Gebelikte 34. hafta  diliminde hazımsızlık ve reflü şikayetleriniz tavan yapabilir. Öğünlerinizi çoğaltıp, miktarları azaltarak, küçük porsiyonlar halinde ve acıktıkça yiyerek hem hazımsızlığın önüne geçer, hem de fazla kilo almayı engellemiş olursunuz. Bebeğiniz, sizin yediğiniz gıdaların tat ve kokularını, amniyon sıvısı içinde algılayacaktır.

34.hafta gebelik, rahmin büyümesi, kasıklarda ağrı, belde ağrı, midede yanma, ekşime, hazımsızlık, reflü; bacaklarda şişlik , hareketlerde zorlanma, uyuyamama gibi problemleri de beraberinde getirir. Eğer çoğul gebelik veya erken doğum gibi riskler ve ihtimaller yoksa, hareketli olmalısınız. Sözgelimi, yüzmek hamile kadınlar için en idel ve sağlıklı spordur. Yüzmek için zamanınız veya koşullarınız müsait değilse, hafif ve sizi zorlamayacak yürüyüşler yapabilirsiniz.

34 Haftalik Gebelik5

Hamilelikte ve özellikle bu haftalarda vücut ısınız yüksektir. Karnınıza dokunduğunuzda bunu siz de hissedeceksiniz.

Bu haftada gaz, kabızlık, hemoroit, bacak krampları, sırt ağrıları, saç değişimleri, ayak bileklerinde şişlikler, çatlaklar,  nefesin kısalması, uyumada güçlük, kolostrum yahut süt sızıntısı gibi şikayetleri sıkça yaşayabileceğiniz haftalar içindesiniz. Hepsi için önlem ve çözümler var, ama yine de bu şikayetleri az veya çok yaşayacaksınız.

34 haftalık gebelikte dikkat edilmesi gerekenler doktorunuz tarafından size söylenecektir. Onun önerilerini dikkate almanız ve tavsiyelerine kulak vermeniz, rahat ve güvenli bir hamilelik süreci geçirmenize yardımcı olacaktır.

Kaç haftalık hamileyim diye sormak ve bunu yanıtlamak bile heyecan verici öyle değil mi? Zaman ne kadar da hızla aktı.34 haftalık gebelik kaç aylık oluyor sorunuzu 8 ay 2 hafta, yahut 8 buçuk aylık olarak yanıtlayabiliriz. Gebelikte 238. günü doldurdunuz ve çok merak ettiğiniz bebeğinizin yüzünü görmenize 48 gün kaldı.

Karnınız küçükse küçük bebek, karnınız büyükse büyük bebek doğuracağınız yanılgısına kapılmayın. Tam tersi de olabilir. Mühim olan nokta, ultrason ölçümleri ve gebelik testlerinde bebeğinizin gelişiminin tam ve olması gerektiği gibi olmasıdır.

Yorumlarınızı Bekliyoruz