34 Haftalık Gebelik Kaç Aylık Olur, Bebek Kilosu, Bebek Hareketleri Nelerdir? 34 Haftalık Gebelikte Neler Yenmelidir?

Yayınlanma Tarihi: Ekleyen:

Hamileliğin otuz dördüncü haftasında artık doğuma bir kaç hafta ya da en oldukça 6-7 hafta kalmıştır. Anne adayları normalde gebelik süresi 40 haftadır bilgisine dayanarak her süre 40 haftayı bulduğunu sanmamalıdır. Çok sayıda gebelik 37-38-39 haftalarda da doğumla sonlanmaktadır ve bu haftalar erken doğum değil zamanında doğum olarak değerlendirilir.

Hamileliklerin çoğunda kendiliğinden sancı başlaması ya da kendiliğinden su gelmesi ile 37-40 haftalar içinde doğum adım atar ve gerçekleşir, buna göre doğuma hazırlıklı bulunmak gerekir. Nadiren 37 haftadan önce de (erken doğum) gerçekleşebildiğini unutmamak gerekir. 34 haftalık gebelik videoları kapsamında, bebeğin git gide büyüdüğü ve çok daha net bir şekilde görülmesi de mümkündür.

Hamileliğin son aylarında gebelik denetim muayeneleri birazcık daha sıklaşabilir. Daha önceleri ayda bir olan muayeneler, 15 günde bire düşer, hatta son bir kaç hafta her hafta muayene ve NST yapılır. Bu biçim şeylerin sıklığı hastaneye bakılırsa ve doktorun görüşüne bakılırsa hatta gebeliğin durumuna nazaran değişebilmektedir.

[reklam id=1]

34 Haftalık Gebelik Bebek Kilosu

Yavrunuz şu an ortalama olarak 2150 gram ve 46 santimetre, averaj bir kavun kadar. Cildi hiç olmadığı kadar yumuşak. Merkezi sinir sistemi ve akciğerleri de olgunlaşmakta. Eğer erken doğumdan endişeleniyorsanız şunu bilin ki genel olarak 34-37 hafta arası doğanların herhangi bir sağlık problemi olmaz.

Sadece doğduklarında yeni doğan ünitesinde bir süre bırakılırlar fakat büyük ihtimal ile önemli bir problemi olmaz. 34 haftalık gebelik kilosu da, yine anne adayının beslenmesi ve hareketleri ile de doğru orantılı olarak değişkenlik gösterebilir.

34 Haftalık Gebelik Kaç Aylık Olur, Bebek Kilosu, Bebek Hareketleri Nelerdir? 34 Haftalık Gebelikte Neler Yenmelidir? 2

34 Haftalık Gebelik Bebek Hareketleri

Bu haftada olan bebekler, yeni doğan bebekler gibi göz kapaklarını kullanabilme yetisine de sahip olabilmektedir. Bebeğin bağışıklık sistemi enfeksiyonlarla savaşım edebilmesi için gelişir. Bebeğin el tırnakları oldukça uzamıştır. Bebek eliyle cisimleri sıkıca dokunabilecek hale gelmiştir. Gebelikte 34. Hafta itibari ile bebeğiniz artık ultrason da size tebessüm bile edebilir.

Bu tebessümü gören anne adayı mutluluktan tüm çektiklerini unutur. 34 haftalık gebelik görüntüleri sayesinde, bebeğin hareketleri de çok daha net bir şekilde görüntülenebilir. Bu haftalarda bebeğinizin böbrek üstü bezlerinden salgılanan hormonlar sizde süt üretmeye başlayabilir. Bebeğinizin bağışıklık sistemi de gelişmektedir. Bayağı enfeksiyonlara karşı kendini koruyabilecek güce haiz olmaktadır.

34 Haftalık Gebelikte Neler Yenmelidir?

34 haftalık gebelik ultrason görüntüleri ile bilrikte bebeğinizin git gide büyüdüğünü görebilirsiniz. Bu sebeple de daha fazla yorulabilir ve iştahınız da çok daha fazla açılabilmektedir. Ekmek ve tahıllar karbonhidrat açısından varlıklı besinlerdir.

34 Haftalık Gebelik Kaç Aylık Olur, Bebek Kilosu, Bebek Hareketleri Nelerdir? 34 Haftalık Gebelikte Neler Yenmelidir? 1

Vücuda enerji vermenin yanı sıra, B vitamini, demir ve folik asit açısından da zengindirler. Buğday ekmeği, bulgur ve kepekli yiyecekler de varlıklı lif kaynaklarıdır. Bundan dolayı bu yiyecekleri masanızdan eksik etmemelisiniz.

Proteinler hücrelerin temel yapı taşlarıdırlar ve amino grup asit denilen yapılardan oluşurlar. Amino asitlerin bir kısmı vücutta öteki maddelerden üretilebilirken esansiyel amino asit isminde olan bazıları vücutta üretilemez ve mutlaka besinler yolu ile dışarıdan alınmaları gerekir. Gün içerisinde hem anne hem de bebeğin kalsiyum ihtiyacını giderebilmek için, 2 bardak kadar süt içilmesi de önerilmektedir.

Erken gebelikte demir vermenin tek sakıncası mide şikayetlerinden dolayı bulantı-kusma yakınmalarını artırabilmesidir. Hasta tolere edebildiği sürece verilmesinde sakınca yoktur. Düzgüsel koşullarda dengeli beslendiğiniz takdirde dışarıdan vitamin verilmesi lüzumlu olmayabilir.

Yorumlarınızı Bekliyoruz