34 Haftalık Bebek Gelişimi

Yayınlanma Tarihi: Ekleyen:

Bebeğiniz kilo alıyor; çünkü doğduğunda vücudundaki yağ tabakalarının onun vücut ısısını düzenlemesi gerekiyor. Cildi daha pürüzsüz. Ciğerleri ve merkezi sinir sistemi gelişmeye devam ediyor. Eğer küçük hanım veya küçük bey dünyaya erken gelmeyi planlıyorsa, endişeye kapılmayın 34 ila 37. Haftalar arasında doğan bebekler, doğduktan sonra hayata adapte olabilirler. Böyle bir durumda yeni doğan (neonatal) hemşireliğinde gözetim altında tutulan bebeğiniz kısa sürede gelişerek 9 aylık doğmuş bir bebek kadar sağlıklı olabiliyorlar.

34 Haftalik Gebelik2

34 haftalık bebek görüntüsü boyu ortalama 44 cm. ağırlığı ise yaklaşık 2100 gram şeklindedir. Ama bunlar ortalamaya vurulmuş verilerdir. Her bebeğin boyutu birbirinden farklıdır ve daha az veya daha çok kiloda ve boyda olması normal veya sağlıklı olmadığının göstergesi değildir. 34 haftalık bebek kilosu 2100 gramın biraz altı ve üstü de olabilir.

34 Haftalik Gebelik3
34 haftalık bebek tıpkı dünyaya yeni gelmiş bir bebek gibi uyurken gözkapaklarını kapatır, uyandığında açar. Bebeğin bağışıklık mekanizması enfeksiyonlarla savaşabilmesi için gelişmektedir. El tırnakları uzar ve cisimleri sıkı sıkı tutabilecek kas yapısına sahiptir. Bu hafta içinde bebeğin akciğerleri ve diğer organları olgunlaşmıştır ve bu haftadan itibaren gerçekleşecek erken doğumlarda bile bebek doğduğunda solunum sıkıntısı çekmez.

Eğer bebeğiniz erkekse, testisleri karnından aşağı inmiştir. Eğer doğum sırasında da testisleri aşağı inmediyse bile endişelenmenize gerek yoktur; 1 yılı doldurmadan testislerinin aşağı ineceğinden şüpheniz olmasın. Her iki cinsiyet bebekte de doğum sırasında kasıklar şişkin olabilir ki bu olağan bir durumdur. Çok kısa bir süre içinde her şey olması gerektiği şekline dönüşecektir.

Yorumlarınızı Bekliyoruz