33 Haftalık Gebelikte Annedeki Değişimler

Yayınlanma Tarihi: Ekleyen:

Bebek gittikçe büyüyor ve karnınız artık bir basketbol büyüklüğünde. Göbeğiniz büyüdükçe yürüyüşünüz de değişecek haliyle. Uzanmak, uyumak hata oturmak bile artık zor. Yürürken göbeğinizi sağa sola çarpmamak için büyük bir çaba harcıyorsunuz değil mi?

33 Haftalik Gebelik1

Bu dönemde bileklerde, ellerde, parmaklarda uyuşma sıkça görülür. Bu bölümlerde su tutulur ve el bileğinde bulunan kemikli bir kanal olan karpal tünele baskı artar. Bu kanalın içindeki sinirler sıkışınca uyuşukluk hissi doğar. Bu şikayeti gidermek için bileği sabit tutmaya yarayan atel kullanabilirsiniz. Eğer elinizi sık kullanmanız gerektiren bir iş yapıyorsanız, sözgelimi sürekli bilgisayar kullanmanız gerekiyorsa, fareyi ara sıra elinizden bırakarak ve ellerinizi gevşeterek rahatlama sağlayabilirsiniz.

Çoğu hamile kadın gebelikte 33. hafta içinde kendini son derece çekici, kadınsı ve seksi hissettiğini söylemektedir. Suyunuz, yani amniyon sıvısı gelene kadar cinsel ilişkiye girebilirsiniz. Ama yine de bunu doktorunuzla konuşmanız ve onay almanız gerekir; zira bazı gebeliklerde cinsel ilişki risk teşkil edebilir.

Eğer plasenta rahim içinde normal olmayan bir yerde ise, karın ağrılarınız varsa, vajinal kanama ve normal olmayan akıntılarınız varsa, rahim boynu kısaysa yahut rahim boynuyla ilgili sıkıntılar varsa, suyunuz geldiyse, genital herpes problemi varsa cinsel ilişkiye girmemeniz gerekir. Siz en iyisi bu konuda da doktorunuzla konuşun ve ona kulak verin. 33 haftalık gebelikte dikkat edilmesi gerekenler içinde yükselen libido ile tetiklenmiş cinsel ilişki isteği konusunda dikkatli ve temkinli olmanız önemli bir husustur.

Hamilelikte 33. hafta içinde bacak krampları, gece yarısı duş alma ihtiyacı, midede ekşime ve yanma ve büyüyen göbeğiniz size uykusuz geceler getirecek. Bu haftalardaki uykusuzluğu hamile kadınların büyük bir çoğunluğu yaşamaktadır. Yumuşak yastıklarla gereken yerlere destek yaparak uyumaya çalışın. Aslında bu uykusuzluk antrenmanı, bebek doğduktan sonra, özellikle geceleri size çok fayda sağlayacak. Uykusuz geceler daha yeni başlıyor.

33 Haftalik Gebelik2

Hamilelikte, özellikle de bebeğin beyin gelişiminin had safhada olduğu bu haftalarda tüketilecek taze ve yağlı balıklar, bebeğin beyin ve göz gelişimi açısından sağlam bir destek olacaktır. DHA, ya da daha biline adıyla omega 3, erken doğumu önlemeye ve doğum sonrası annede meydana gelen depresyonu yavaşlatmaya yardımcı olabiliyor. Fakat hamilelik döneminde yiyeceğiniz balıkların civa yönünden zayıf olmalarına dikkat etmelisiniz, aksi takdirde fayda sağlayayım derken zarar görebilirsiniz. Somon, kömür balığı, yayın balığı gibi düşük civa içeren balıklardan haftada 30 grama kadar tüketebilirsiniz. Kılıç balığı, köpek balığı ve taze ton balığından uzak durmalısınız; zira içerdikleri toksin gebelikte zararlı olabiliyor. Balıktan, ağzınıza alamayacak kadar nefret ediyorsanız omega 3 asidini başka gıdalardan da temin edebilirsiniz.

33 Haftalik Gebelik7

Bu haftalarda başınız ağrıyabilir, sakarlaşabilirsiniz, özellikle bacak damarlarınız şişebilir, uykusuz, unutkan ve asabi olabilirsiniz, hepsi olağan ve geçicidir. Sabretmeye çalışın. Doğum anını gözünüzün önüne getirin ve az kalan yolunuza devam edin.

Yorumlarınızı Bekliyoruz