33 Haftalık Bebek Gelişimi

Yayınlanma Tarihi: Ekleyen:

Geldik 33 haftalık bebek gelişimi sürecine… Bebek hızla büyümeye devam ediyor ve hızlıca kilo alıyor. Akciğerleri olgunlaşmaya başladı ve beyin yapısı da hızla gelişmeye devam eder.

33 haftalık bebek görüntüsü içinde bebeğin boyu yaklaşık 43 cm.’dir.  33 haftalık bebek kilosu ise 1900 gram kadardır.

33 Haftalik Gebelik6

Hamileliğin 33. haftasında bebeğin durumu nasıldır? sorusuna verilecek cevaplardan biri de amniyon sıvısının durumudur. 33. hafta gebelik haftası, bebeğin içinde yüzdüğü amniyon sıvısının en fazla miktara ulaştığı haftadır. Bu haftadan sonra amniyon sıvısı doğal olarak biraz azalır.

Amniyon sıvısı bebeğin gelişimi için son derece mühimdir. Sıvı azaldığında, bazı vakalarda bebekte akciğer gelişimi gecikebilir. Rahimde bebeğe ayrılan azalacağından kordon sıkışabilir ve bebeğin kalp atışları bozulabilir. Eğer bebek 37 haftadan büyükse vakit kaybetmeden doğurtulacaktır. Hafta uygun değilse de çok sıkı bir takiple bebek kontrol altında tutulur.

33 Haftalik Gebelik3
Böyle bir durumda anne adayı sezaryene alınır ve doğum gerçekleştirilir.

Bunların dışında gebelikte 33. hafta içinde  bebeğin kafatası çapı büyür; zira beyni de büyümeye devam etmektedir. Ciltte yağ depolanmaya devam eder. Bebek hızla kilo almaya devam eder. Günde 20 ila 25 gram arası kilo artışı olur. Akciğerleri olgunlaşır.

Yorumlarınızı Bekliyoruz