32 Haftalık Gebelikte Annedeki Değişimler

Yayınlanma Tarihi: Ekleyen:

Vücudunuz artık doğuma hazırlanmaya başlıyor, bunun için de kasları gevşeterek işe başlıyor. Braxton Hicks olarak adlandırılan yalancı kasılmalar, rahminizde eşit aralıklarla toplanma ve sertleşme hissi oluşturuyor. Bu kasılmalar aslında sizi doğuma hazırlayan prova kasılmalarıdır. Bu kasılmalar, daha evvel hamilelik yaşamış anne adaylarında daha belirgin hissedilmektedir. 15 ila 30 saniye, kimi zaman da 2 dakika veya daha fazla süren Braxton Hicks kasılmaları, rahmin baş kısmından başlar ve aşağı doğru iner.

32 Haftalik Gebelik1

İşte size önemli bir ipucu. Bu ipucu sayesinde, her kasılma hissinde “Acaba doğum mu başlıyor?” paniğini bertaraf edebilirsiniz. Rahimde kasılma hissi doğduğunda, o anki pozisyonunuzu değiştirirseniz kasılma duracaktır. Kasılma hissettiğinizde oturur vaziyetteyseniz ayağa kalkabilir; istirahat halinde, yatıyor veya oturuyorsanız yürümeyi deneyebilirsiniz. Kasılmalar geçici kasılmaysa, siz pozisyonunuzu değiştirdiğinizde kaybolacaktır.

32 Haftalik Gebelik2

Kan basıncınız hamileliğiniz başladığından bu yana, sizin ve bebeğinizin gereksinimlerini karşılayabilmek adına % 40-50 oranında arttı. Hamilelikte 32.hafta içinde rahminizden diyaframa doğru bir baskı oluşacaktır. Karın içi iç organlarda bir parça sıkışma hissi duyabilirsiniz. Tüm bunlar midenizin ekşimesine ve yanmasına, nefesinizin kesilmesine yol açacaktır. Tüm bunları bertaraf etmek için, yemeklerinizi küçük porsiyonlar halinde yiyin ve vücudunuzu destekleyen yastıklarla uyuyun.

32.hafta hamilelik içinde sırt ağrılarınızın arttığına tanık olabilirsiniz. Daha önce hissetmediğiniz türden değişik bir sırt ağrısı hissettiğinizde, bunun erken doğum belirtisi olabileceğini göz önüne alarak doktorunuza başvurmalısınız.

32 Haftalik Gebelik4

Ancak bu haftalarda yaşanan sırt ağrıları çoğunlukla rahmin büyümesine ve hormonal değişikliklere bağlanır. Rahim büyüdükçe bedenin ağırlık merkezi de tabiatıyla değişecektir. Ayrıca büyüyen karnınız nedeniyle karın kaslarınız da gerilir ve güç kaybeder. Tüm bunlar sizin eğik durmanıza, paytak yürümenize ve yavaş hareket etmenize sebep olur. Yürümek, oturmak, hele ki ayakta durmak sizi fazlaca yorar ve hatta canınızın yanmasına sebep olur. Tüm işlerinizi yavaş yavaş, acele etmeden ve dinlene dinlene yapmalısınız.

32.hafta gebelik  sürecinde kilo artışınız ortalama 400 gram olmalı. Büyüyen karnınız yüzünden ne tarafınıza yatacağınızı şaşırıyorsunuz. Uyumak artık güçleşti. Sırt ağrılarınız için gebelik yastığı alabilirsiniz ve masaj yaptırabilirsiniz.

Gebelikte 32. hafta başlayana kadar aşağı yukarı 11 kilo almanız normal sayılır. Doğuma kadar geçecek haftalarda da aşağı yukarı 2 ila 4 kilo daha alabilirsiniz. Bebek iyi beslensin yanılgısıyla çok fazla kalori almak, hareketsiz kalmak size ve bebeğe fayda yerine zarar getirir. Hamilelik boyunca, hamilelikten önce aldığınız kaloriye ek olarak 300 kalori almanız yeterli olacaktır. Doktorunuzun, gebelik sürecinde önereceği beslenme programına uyun. Ne bu programın altında beslenin ne de üzerinde… Düzenli olarak yürüyün ve çok hafif egzersizler yaparak kemik ve kas yapınızı zinde tutun.

Yorumlarınızı Bekliyoruz