31 Haftalık Gebelikte Annedeki Değişimler

Yayınlanma Tarihi: Ekleyen:

Gebelikte 31. hafta içinde 10 kiloluk bir artış yaşamış olabilirsiniz. Bu kilo artışı ve büyüyen karnınız, sırt ağrılarınızı arttıracaktır.  Göğüslerinizde de hassasiyet hissedebilirsiniz ve hatta bu hafta göğüslerinizden süt gelmeye başlayabilir. Bu haftalarda çok sık rüya görebilirsiniz.

Rahminiz eskiye nazaran hayli büyüdü ve yaşamsal işlevler sizi baya zorluyor. Gebelikte 31. hafta içinde sindirim, solunum ve dolaşım sistemindeki yükünüz iki katına çıkacaktır. Rahim büyümesine bağlı kasılmalar olması son derece doğal. Bunlar yalancı kasılmalar rahat olun. Bu kasılmalar yüzünden ne zaman ki  canınız yanmaya başlar ve kasılma sayıları sıklaşırsa, erken doğum olasılığı kapınızda olabilir. Kasılmalarla birlikte karın boşluğunuzda baskı ve akıntı da hissediyorsanız hemen doktorunuza başvurun.

31 Haftalik Gebelik5

31.hafta gebelik içinde mide ekşimesi şikayetiniz daha da artabilir. Tabii ki bunun sorumlusu yine büyüyen rahminiz. Mideniz, sindirimi güç besinleri hazmetmeye çalışırken yanma yapar. Gün içinde az miktarlarda ve ekşimeyi tetiklemeyecek gıdalar tüketmek, şikayetinizi engelleyebilir. Bunun için de ağırlıklı olarak kızarmış yiyecekler, yağlı gıdalar, baharatlı yiyecekler, kahve ve çikolata gibi yiyeceklerden uzak durmalısınız. Yemek yaparken ve yemekten sonra dinlenin. Çikolata ve kahveyi çok seviyorsanız, doğuma kadar sabredin, sonra acısını çıkarırsınız nasıl olsa.

Gebeliğin bu haftalarında nefessiz kalabilirsiniz. Bebek büyüdükçe ciğerlerinize baskı yapar ve derin nefes almanız biraz zorlaşır.

Vücuttan atılamayan sıvı dokularda toplandıkça ödem oluşumu artar. Bu ödem özellikle ellerinizde ve ayaklarınızda belirgin şekilde kendini belli eder. Bu şişlikleri önlemenin yolu, bacakları yukarı doğru kaldırmak, sol tarafa doğru yatmak, bol su tüketmek ve ayak destek çorabı giymektir.

Tuzun ödem oluşturduğu gerçeğinden yola çıkarak tuzu tamamen kesmeyin zira bebeğin tuza da ihtiyacı vardır.

Bu haftalarda göğüslerinizden sızacak olan  “kolostrum” da denilen ön süt, çamaşırınızda ve kıyafetlerinizde ıslaklık ve leke oluşturabilir; bunu önlemek için sütyeninizin içine küçük pamuklu pedlerden yerleştirebilirsiniz.

31 Haftalik Gebelik7

Bunların dışında 31. hafta gebelik içinde sık idrara çıkma, belirginleşen varis damarları, baş ağrısı, burun tıkanıklığı, sırt ağrıları, sakarlık, uykuya geçişte zorluk, unutkanlık gibi şikayetlerinizin olması muhtemeldir.

Amniyotik sıvının en fazla olduğu haftalardasınız. Şeffaf ve hafif sarı renkli sıvı olan amniyos sıvı, doğumda 700 ila 1000 grama ulaşır. Bu sıvı sayesinde bebek daha rahat hareket eder.

Yorumlarınızı Bekliyoruz