31 Haftalık Gebelik

Yayınlanma Tarihi: Ekleyen:

İşte bebek hareketlerinin çok önemli olduğu bir haftaya giriyorsunuz sevgili müstakbel anneler… 31.hafta gebelik içinde bebek büyüdükçe rahminiz bebeğe daha da küçük gelmeye başlıyor. Artık onun saatte ne kadar sıklıkla kıpırdandığına dikkat kesileceksiniz.  Reflü şikayetleriniz bu haftada yoğunlaşabilir. Göbek deliğiniz artık yok, çünkü karnınız göbek deliğinizin 10 cm üstünde yer alıyor. Karın bölgesinde büyümeye bağlı gerilme ve gerilmeden kaynaklı kaşıntı hissi doğabilir. Yorulmamanız gerekiyor yoksa ayaklarınızda ödem oluşabilir. Hamilelikten dolayı biraz durağan seyirde ilerleyen cinsel hayatınız  içinse doktorlardan izin var. Normal seyrinde ilerleyen bir gebeliğiniz varsa son 4 haftaya kadar cinsel ilişkiye girebilirsiniz. Anne ve baba cinsel ilişkideyken bebeğin neler hissettiğini hiç düşündünüz mü?  Kimi bebek sessiz kalırken, kimi bebek de hareketli ve enerjik olabilir. Meraklanmayın tabii ki sizin ne yaptığınızdan haberi yok ve keyfi gayet yerinde. Siz ilişkiden ve orgazmdan zevk almaya bakın.

[reklam id=1]

Zaten doğumdan sonra bu işlere pek de vaktiniz olmayacak.

31 Haftalık Gebelikte Annedeki Değişimler

Gebelikte Annedeki DeğişimlerGebelikte 31. hafta içinde 10 kiloluk bir artış yaşamış olabilirsiniz. Bu kilo artışı ve büyüyen karnınız, sırt ağrılarınızı arttıracaktır.  Göğüslerinizde de hassasiyet hissedebilirsiniz ve hatta bu hafta göğüslerinizden süt gelmeye başlayabilir. Bu haftalarda çok sık rüya görebilirsiniz.

31 Haftalık Bebek Gelişimi

Bebek GelişimiAnne karnında 31 haftalık bebek pozisyonu doğuma yakın haftalarda değişecektir. Makat pozisyonda duran bebeğin baş pozisyona ve normal doğuma dönüşleri bu haftalarda başlayacaktır. Başı yukarda olan bebek annesinin midesine ve akciğerlerine baskı yapacağından nefes almada güçlük, mide yanması ve reflü şikayetlerine sebep olabilmektedir.

 

 

 

30 Haftalık Gebelik     32 Haftalık Gebelik 

Yorumlarınızı Bekliyoruz