31 Haftalık Bebek Gelişimi

Yayınlanma Tarihi: Ekleyen:

Anne karnında 31 haftalık bebek pozisyonu doğuma yakın haftalarda değişecektir. Makat pozisyonda duran bebeğin baş pozisyona ve normal doğuma dönüşleri bu haftalarda başlayacaktır. Başı yukarda olan bebek annesinin midesine ve akciğerlerine baskı yapacağından nefes almada güçlük, mide yanması ve reflü şikayetlerine sebep olabilmektedir. Başını pelvise, doğum pozisyonuna çeviren bebek, annede karın ve kasık ağrılarına ve sık idrara çıkmaya sebep olabilir. Mesane hacmi de azalacağından öksürük ve hapşırma eylemleri idrar kaçırmaya sebebiyet verebilir.

31 Haftalik Gebelik3

31 Haftalik Gebelik2

31 haftalık bebek gelişimi sürecinde bebeğin deri altında, doğduktan sonra beden sıcaklığını korumasını sağlayan yağ katmanları oluşmaya başlar. 31. haftadan başlayarak ve sonrasında bebeğin kol ve bacakları yavaş yavaş kırışık görünümden uzaklaşıp dolgunluk kazanmaya başlayacaktır.

Bebeğe doğuma kadar eşlik edecek olan plasenta, ultrasonografide belirgin olarak görüntülenir ve endokrin vazifeleri vardır. 31 haftalık bebek kilosu yaklaşık 1500 gramdır.

31 haftalık bebek parmaklarını emer.

31 Haftalik Gebelik1
Karnınızın büyümeye devam etiği bu süreçte hem bebek eskiye oranla karnınızda rahat hareket edemeyecek, hem de siz biraz daha zorlanacaksınız. Bebeğin büyümesiyle rahminizdeki alan daraldığı için hareketleri kısıtlanacak. Anlık hareketlerini ve tekmelerini siz de çok net hissedebileceksiniz. Hatta yanınızdakiler de bu hareketleri dışarıdan izleyebilecektir.

31 haftalık gebelik kaç aylıktır? sorusunu, 7 ay 3 haftalık şeklinde yanıtlamak mümkündür. Geriye yalnızca 7 veya 8 haftanız kalmış demektir.

31 haftalık bebek görüntüsü kapsamında bebeğin boyu yaklaşık 41 cm.’dir. Bebeğin akciğer ve sindirim sistemi neredeyse tamamen gelişmiştir ve gözündeki iris yani gözbebeği ışıkta genişleme ve daralma yapabilir. Cildi altına yağ depolandığı için de ciltteki kırmızı rengin yerini pembe renk alır.

Yorumlarınızı Bekliyoruz