30 Haftalık Gebelikte Annedeki Değişimler

Yayınlanma Tarihi: Ekleyen:

Gebelikte 30.hafta içinde yine, midenizden yemek borunuza, oradan da genzinize doğru çıkan alev topunu hissedebilirsiniz. Hamilelikte en rahatsızlık veren şikayetlerden birisi mide yanmasıdır ve gebeliğin son aylarında da ne yazık ki peşinizde olacak. Zira pelvik kasları rahatlamasını sağlayan hamilelik hormonları, aynı zamanda mide ile yemek borusu arasındaki bağlantı kaslarını gevşetir ve mide asidi yukarı doğru kaçar. Burada  aslında yanan ve ekşiyen genzinizdir ama siz bunu mide ekşimesi olarak algılarsınız. Her ne olursa olsun, hamilelik hormonlarının mesul olduğu mide yanması ve ekşimesi sizi biraz zorlayacak.

30 Haftalik Gebelik1Bu haftalarda uykusuzsunuz ve kendinizi yorgun hissediyorsunuz. Ve birazcık da hantal… Karnınız büyüdüğü için ağırlık merkeziniz değişmiştir ve hormonal değişimlerden dolayı da bağlarda gevşeme oluşur, eklemler gevşer, bu durum da dengenizi etkiler. Bağlardaki gevşemeye bağlı olarak ayaklarınız da biraz büyüyebilir. Bu aylardan itibaren normal ayak numaranızdan 1-2 numara daha büyük ayakkabı alabilirsiniz.

Yine hormonal dalgalanmalardan kaynaklanan duygu durumu değişiklikleri yaşamanız son derece olağandır. Eğer ebeveyn olma yolundaki endişeleriniz gece uykularınıza yansıyorsa doktorunuzla bu konuyu konuşmanızda fayda vardır.

Gebelikte 30. hafta itibarıyla 9 kilodan fazla almış olabilirsiniz bu son derece normaldir. İdeal kilosunda hamile kalmış bir kadının, bu haftadan itibaren kalan 10 hafta boyunca 4 ila 6 kilo alması tavsiye edilir. Bu oranı aşmamaya dikkat etmeniz sizin açınızdan daha kolay olacaktır.

30 Haftalik Gebelik4

Bu dönemde de yine beliniz ve sırtınız ağrıyabilir, kramplar oluşabilir. Kasılma da hissedebilirsiniz. Hareketleriniz kısıtlar ve yavaşlar. Bebek de hayli büyüdüğü için kıpırdanışlarını hissetmeniz olağandır ve  bu da sizi rahatsız edebilir.

Hamilelik ilerledikçe sakarlaşacaksınız, bu da normaldir endişelenmeyin. Hem karnınız ağırlaştığı için denge merkeziniz kayıyor, hem de gebelik hormonlarının etkisiyle eklemleriniz gevşiyor. Sakarlaşmanız bu yüzden. Hamilelikle birlikte o da bitecek biraz sabır…

Tuvalet gereksiniminiz 30. haftada artar; çünkü bebek büyüdükçe mesaneye baskı yapar ve bu da size sürekli idrara çıkma ihtiyacı hissettirir. İdrar kesenizi her seferinde tamamen boşaltın ki, idrar yollarında oluşacak enfeksiyon riski engellensin.

Mid section of a pregnant woman lying in bed , focus on her tummy

Varisler de sizi rahatsız edebilir. Ama meraklanmayın hamilelik bitince onlar da yok olacak. Ayaklarınızı mümkün olduğunca belinizden yükseğe kaldırarak istirahat edin.

Bu hafta ve diğer haftalarda da en uygun yatış pozisyonu sol yanınıza yatmaktır. Böylelikle bebeğinize de daha fazla oksijen ve kan gidecek, siz de daha rahat edeceksiniz.

Bu arada 30 haftalık gebelik kaç aylık sorunuzun yanıtı da  7 ay 1 hafta 3 günlüktür.

Yorumlarınızı Bekliyoruz