30 Haftalık Gebelik Kaç Aylık Olur, Bebek Gelişimi Nasıldır? 30 Haftalık Gebelikte Sancı Olur mu?

Yayınlanma Tarihi: Ekleyen:

Hamileliğin otuzuncu haftasında anne hamileliğin son dönemlerine yaklaşmaktadır. Doğum sürenin yaklaşması özellikle ilk gebeliği olan annelerde (ve hatta babada) bir miktar heyecana niçin olabilir.

Doğum mevzusunda aklınıza takılan ve merak ettiğiniz her mevzuyu doktorunuzla paylaşmanız, data almanız coşkunuzun azalmasını elde edecektir. Doğum hangi yöntemle olacak, anestezi genel mi spinal mi olacak şeklinde mevzularda doktorunuzdan data almalısınız.

30 Haftalık Gebelik Kaç Aylık Olur, Bebek Gelişimi Nasıldır? 30 Haftalık Gebelikte Sancı Olur mu? 1

Natürel bazı şeyler doğum haftasına kadar belli olmayabilir. 30 haftalık gebelikte, daha sonra artık normalde yapılacak özel bir kontrol ya da tahlil kalmamıştır. Sadece düzgüsel kan tahlili (kansızlık denetimi için), idrar tahlili, gerilim ölçümü, ultrasonla bebeğin kilo ve su miktarı ölçümü, gerekliyse Doppler ölçümleri şeklinde rutin işlemlerle doğuma kadar devam edilir.

Doğumun başladığı iyi mi anlaşılır,  hangi emareler doğumun başladığını gösterir mevzularında anne düşünce sahibi olmaya şimdiden başlamalıdır ki buna göre hastaneye gitmeye karar vermesi gerekebilir.

[reklam id=1]

30 Haftalık Gebelik Gelişimi Nasıldır?

Bebeğin tırnakları uzamaya devam eder. Bebek gözlerini açıp kapatma hareketleri yapar. Bebeğin kalıcı dişleri gelişmiştir ve damakların altında bulunur. Bebek etrafında uyaranların çok farkındadır artık, çevrene bakabilir ve ışık gelen yöne doğru dönebilir. Bebeğin akciğerleri bu haftada oldukça gelişmiştir, nefes alıp verme kabiliyeti yüksektir. Bağırsakları ve sindirim sistemi olgunlaşmıştır.

30 Haftalık Gebelik Kaç Aylık Olur, Bebek Gelişimi Nasıldır? 30 Haftalık Gebelikte Sancı Olur mu? 2

30 haftalık gebelik kaç kilo? Olur sorusu da sıklıkla sorulur. Aynı zamanda 30. Haftada bebekler genellikle 40 santimetre kadar ve 1300 gramdır. Amniyotik sıvı bebeğinizin çevresinde onu çevreliyor. Fakat o büyüyüp rahminizde daha çok yer kaplamaya başladıkça amniyotik sıvı oranı azalacak. Karnınızın genişleyen ölçüsü bebeğinizin her gün yetiştiğine dair belirgin bir ipucudur.

Görme kabiliyeti gelişmekte fakat hala çok keskin değil. Zaten doğduktan ondan sonra bile günün büyük bir kısmında gözlerini kapalı tutacaktır. Gözlerini açmış olduğunda da ışıktaki değişime yanıt verecektir fakat görüş açısı %5 olacaktır. Şu demek oluyor ki bir tek çok yakınındaki objeleri idrak edecektir. Göz gelişimi 2 yaşını bitirmesine kadar sürecektir. Üstelik yiyecek yedikten ve bir şeyler içtikten sonrasında uzandığınızda daha çok hareket edecektir.

30 Haftalık Gebelikte Sancı Olur mu?

Annelerde büyümüş rahim ve ağırlaşmaya başlamış olan bebeğimizin ortaya çıkardığı bir ekip sorunlar olabilir. Bel, sırt, kalça eklemlerinde ağrı, oturma ve kalkmada güçlük, yatış pozisyonunda sıkıntı ve uykuya geçmede zorlanmalar olabilir. Hem bedensel bununla beraber zihinsel rahatlamaya ihtiyaç vardır. Bolca oranda sıvı gıdaların tüketilmesi ve tertipli kilo alımı gebeyi ruhsal olarak da rahatlatır.

Geceleri özellikle sol yan pozisyonunda yatmak, anne ve bebek için daha sıhhatlidir. Dinlenme pozisyonunda ayaklar uzatılmalıdır. Gün içinde çok tekrarlayan kasılma ve ağrı olarak hissedilir olması durumunda mutlaka doktora başvurmak gerekir. Erken doğumun sinyalleri olabilir.

30 Haftalık Gebelik Kaç Aylık Olur, Bebek Gelişimi Nasıldır? 30 Haftalık Gebelikte Sancı Olur mu? 3

30 haftalık gebelik görüntüsü kapsamında, artık bebeğin görüntüleri çok daha net bir şekildedir. Fakat anne adaylarının bu dönemde sancı yaşaması durumunda, sürekli olarak kontrole gitmesi de son derece büyük bir öneme sahip olmaktadır.

Doğumun başladığını anne talibin haber veren başlıca emareler sancı, kanama (lekelenme) ve su gelmesidir. Gebeliğin son aylarında anne adayı bazı bazı karnının sertleştiğini ve ağrı bulunmuş olduğunu değişiktir. 30 haftalık gebelik karın ağrısı gibi sorunları da beraberinde getirmekte olup, anne adaylarını panik haline girmesine sebep olmaktadır. Bunlara yalancı doğum sancıları (Braxton Hicks kontraksiyonları) denir. Bu yalancı sancılar doğumun başladığını göstermez.

Yorumlarınızı Bekliyoruz