3 Haftalık Gebelikte Annenin Durumu

Yayınlanma Tarihi: Ekleyen:

3 Haftalık Gebelikte Annenin Durumu

Gebelik haftaları içinde üçüncüsü belki biraz kanamalı geçebilir; ama endişeye mahal yok zira bu durum o müjdeli haberin gerekçesi olabilir. Hafif kanamanın yanı sıra kendinizi biraz yorgun ve göğüslerinizi de büyümüş hissediyorsanız, bular hamilelikte ilk belirtiler olabilir.

Bu yaşananlar dışında hormonlara bağlı olarak ani ruhsal değişimler, gelgitler, psikolojik dalgalanmalar yaşıyor ve siz bunları normal tepkiler olarak görürken, aslında yakınınızdakiler bunların ani davranış ve ruh hali değişkenlikleri olduğunu anlıyorsa, gebelik süreci içinde ilerlediğinizin kanıtlarından birini daha yaşıyorsunuz demektir.

3 haftalık Gebelik2

Hormonlar aynı zamanda sizin kendinizi gün içinde  feci şekilde bitkin hissetmenizin de sorumlularıdır aynı zamanda. Daha bitmedi! Neredeyse 10-15 dakikada bir geliveren tuvalete gitme ihtiyacı da, büyümeye başlayan rahmin baskısı ile faaliyete geçen mesane hareketleri sebebiyle oluşmaktadır ve bu da hamilelikte ilk belirtiler olarak dikkat çeker. Ve hazırlıklı olun geriye kalan 37 hafta boyunca bu durumu her gün çok sık yaşayacaksınız. 3.haftada artık sabah bulantılarını da yaşamaya başlayacaksınız. Kokulara karşı olan duyarlılığınız artacak, en ücra köşelerdeki kokuları bile alacak ve sürekli mide bulantısı hissiyle cebelleşmek zorunda kalacaksınız. Bu arada vücut ısınız da yükselecek ve birkaç gün aynı seviyede kalacaktır.

Belki de birkaç saatlik hamile olduğunuz bu haftada eğer bunun henüz farkında değilseniz, vücudunuzda beliren ufak çaplı değişimleri belki regl öncesi gerginlik ve hormonal dengesizliğe, belki de hazımsızlık yahut üşütme gibi sıradan sebeplere yoracaksınız muhtemelen. Eğer durumun farkında olmadığınız bu süreçte diyete başlarsanız bu hiç de uygun bir zamanlama olmayacaktır.

Hamileliğin ilk haftaları olan bu süreçte yoğun ve sarsıcı egzersiz, sauna, jakuzi gibi sıcak ve bedeni zorlayan aktivitelerden uzaklaşmanız gerekecek.

3 haftalık Gebelik3

Bu dönemde vitamin alımına da başlamanız gerekecek. Düzenli olarak her gün 400 mikrogram folik asit alın ve besin değeri yüksek gıdaları tüketmeye özen gösterin.

Folik asiti hap şeklinde almak istemiyorsanız, folik asit açısından zengin besinler olan dana ciğeri, börülce, yer fıstığı, ıspanak ve portakal suyunu düzenli olarak tüketebilirsiniz. Kaliteli ve güvenilir markalarca üretilmiş mısır gevrekleri de folik asit ihtiyacınızı tek bir kase ile temin edebilir.

Yorumlarınızı Bekliyoruz