3 Haftalık Gebelik

Yayınlanma Tarihi: Ekleyen:

3 Haftalık Gebelik

Geldik hamilelik denilen duygusal filmin en kritik sahnelerinden birine… Hamilelik süreci bir metematik üzerine kurulu ve bu da metematiksel ama bir o kadar da duygusal bir film… Sevgili anne adayı, siz belki farkında değilsiniz ama hamileliğin 3. haftasında döllenme gerçekleşiyor.

Filmin konusu ise kısaca şöyle: yumurtalıktan salınıp tüp boyunca rahme doğru ilerlemekte olan yumurta hücresi, karşıdan gelen bir sperm çetesine rastlar. Ancak bu çetenin içinden sadece bir tane sperm hücresi, yumurta hücresinin üzerindeki “zona pelusida” denilen zırh tabakasını kırarak yumurta hücresinin içine sızmayı başarır. Buna spermin yolculuğu da diyebiliriz. Spermin yumurtaya ulaşması veya spermin yumurtaya girişi ile yumurta hücresinin üzerindeki zırh tabakası daha da kalınlaşır ve çeteden gelecek bir başka sperm ihtimaline karşı kendini korumaya alır. Bu arada ilişkiden sonra spermin yumurtaya ulaşma süresi 10 dakika sürer. Yumurta hücresine sızmayı başaran çetenin en hızlı ve en çevik sperm hücresi kendi genetik kodunu yumurta hücresi ile birleştirir.Döllenme nedir? sorusu burada cevap buluyor. İşte bu olaya döllenme, diğer bir deyişle fertilizasyon; döllenmiş yumurta ve yeni oluşacak yaşama da zigot denilir. Bu dönem, yeni doğacak bebeğin hem tüm genetik haritasını ve hem de kız mı erkek mi olacağını, yani cinsiyetini belirler.

[reklam id=1]

Yerleşme Kanaması

İmplantasyon kanaması halk arasında “üstüne görme” olarak da bilinen gebelik erken belirtilerinden biri olan bu durum, döllenen yumurtanın rahim duvarına yerleşmesi sırasında görülür.

İmplantasyon kanaması döllenen yumurtanın rahim duvarına yerleşmesi sırasında görülür dedik ve bu kanama döllenmeden yaklaşık 6 ila 12 gün sonra görülür. Kanama denilen durum aslında lekelenme tarzındadır ve fazla değil birkaç gün sürer.

Woman with stomach ache

İmplantasyon kanaması regl başlangıcından 1 hafta önce olacağı gibi, regl dönemi başlangıcına da denk gelebileceğinden pek çok kadın tarafından regl kanaması ile karıştırılabilmektedir. Birbirinden ayıran en önemli ayrıntı kanamanın yoğunluğudur. Yerleşme kanaması, regl kanamasına göre hem daha kısa sürer hem de yoğunluğu azdır ve daha çok lekelenme tarzındadır. Rahimden gelen pembemsi bazen de kahverengiye çalan akıntı, lekelenme olarak bilinir. Aradaki bu farkı hissettiğinizde, eğer hamilelik gibi bir olasılığınız da varsa hemen doktorunuza müracaat ederek gerekli testleri yaptırmanız yerinde olacaktır.

Döllenme Geç Döllenme

Adet periyodunun 28 günden geç gerçekleşmesi geç yumurtlama olarak bilinir. Yumurtlama ilk adet gününden itibaren 14. gün olarak varsayıldığına göre, 14 gün geçmesine rağmen yumurtlama olmadıysa adet kanaması da gecikecektir. Bu da planlana bir gebelik varsa bu tarihte bir kayma oluşturacaktır.

3 haftalık Gebelik1

Geç yumurtlama durumu yaşayan kadın, o ay içinde hamile kalırsa adet görmez ve hamile olduğunu da fark etmez. Geç yumurtlama ve geç döllenme sağlık açısından herhangi bir sorun yaratmaz. Geç döllenme yalnızca anne adayının gebelik sürecini normalden daha uzun hesaplamasına sebep olabilmektedir.

Geç döllenme, anne adayını sadece gebelik haftasının hangi diliminde olduğu konusunda yanıltabilir. Bunun haricinde herhangi bir sorun oluşmaz. Yaygın bir kanıya göre düşük, kanama ve buna benzer sorunlara yol açmaz. Geç döllenme bebeğin cinsiyetini de hiçbir şekilde etkilemez.

3 Haftalık Gebelikte Annenin Durumu

Gebelikte Annedeki DeğişimlerGebelik haftaları içinde üçüncüsü belki biraz kanamalı geçebilir; ama endişeye mahal yok zira bu durum o müjdeli haberin gerekçesi olabilir. Hafif kanamanın yanı sıra kendinizi biraz yorgun ve göğüslerinizi de büyümüş hissediyorsanız, bular hamilelikte ilk belirtiler olabilir.

 

 

2 Haftalık Gebelik          4 Haftalık Gebelik →

Yorumlarınızı Bekliyoruz