3 Aylık Bebek Gelişimi

Yayınlanma Tarihi: Ekleyen:

Bebekler çok hızlı büyür. Sürekli gözünüzün önünde büyüseler bile gelişimlerini fark edersiniz. Fiziksel büyüme tempoları günbegün artar, her gün gelişim hikayelerine yeni parçalar eklenir. Yüzlerindeki eğri büğrü, sarsak ve kararsız mimikler gülümsemeye, elleri ve ayaklarındaki bilinçsiz kıpırdanmalar hedefi olan hareketlere, tepkileri sese dönüşür. Dünyaya geleli henüz 3 ay olmuş bir bebek doğduğu andan itibaren müthiş bir gelişim serüvenine imza atar. Bir bebeğin gelişimini izlemek, Oscarlık bir sinema filmini izlemek gibidir. Şaşırtıcı, ilgi çekici, sürükleyici ve çarpıcı… Bebek gelişimi filminde 3. perdedeyiz. Yanıt arayan çok soru var. 3 aylık bebek ne yer başta olmak üzere, 3 aylık bebeklerde uyku düzeni nasıl olmalı, 3 aylık bebek kaç kilo olmalı türünden sorular çok sorulur, çok merak edilir. Hepsine tek tek bakalım ne dersiniz?

3 Aylık Bebek Nasıl Beslenmeli

İlk olarak şu bilgiyi vermekte fayda var: bebek doğduktan sonra ilk 3 ayda, emzirildikten sonra hemen yatırılmamalıdır. Aksi takdirde kusmaya bağlı boğulma ve ölüm riski yüksektir.

  • Bebek 3. ayda 2 ila 2.5 kilogram civarındaysa anne sütü verilmeye devam edilmelidir. Bebekler 3. aydan sonra daha az emerler.
  • Bu aydan itibaren bebeği sırt üstü veya sağ tarafına doğru yatırabilirsiniz.
  • Emziren anneler ilk 3 ay boyunca kola, kahve, çay, kuruyemiş, çikolata, süt gibi yiyecek ve içecekleri tüketmekten kaçınmalılar. Zira bu besinler ve içecekler bebeklerde kolik denilen ağlama krizlerine sebebiyet verebilmektedir. 3. aydan itibaren ise gaz problemi ortadan kalktığı için anneler istediklerini yiyip içebilir.
  • Peki 3 aylık bebek ne yer derseniz, tek cevap anne sütüdür.Bebek için ilk 6 ay sadece anne sütü almak en doğru seçenektir. Bu süreçte gerekmedikçe anne sütü haricinde mama, bitki çayı, su, yoğurt ve bu tarz bir sıvı ve gıda verilmesi tavsiye edilmiyor. İlk 6 ay sadece anne sütü alan bebeklerde alerjik hastalıklar ve kronik rahatsızlıklar daha az görülüyor. Apandisit, astım, diyabet ve  buna benzer hastalıkların ortaya çıkma olasılığı da düşük oluyor.
  • Eğer sütünüz yetiyorsa bebek ayda ortalama 700 gram civarı kilo artışı yaşayacaktır. Sütünüzün yeterli gelmediğini düşünüp, doktorunuza danışmadan asla süt dışında ek gıda vermeyiniz.

3 aylık bebeklerde dışkı sorunu da yaşanabilmektedir. Anne sütüyle beslenen bebeklerde genelde kabızlık problemi görülmez ama eğer kabızlık şikayeti varsa, anne, kendi yediklerini sorgulamalıdır. Eğer anne kabızlığa sebep olacak yiyecekler tüketiyorsa, bu yiyeceklerden uzak durmalıdır. Bebeğe inek sütü verilmemeli, pirinç lapası, patates yedirilmemelidir.Bebek her gün dışkılıyorken 3-4 gün arayla dışkılamaya başladıysa, kakası sert ve katıysa kabız olduğu anlaşılır. Bu aylarda bebekte kabızlık pek görülmez ama kabızlık durumu varsa ve iyileşmiyorsa bebek mutlaka hekime gösterilmelidir.

[reklam id=1]

3 Aylık Bebek Kilosu

Geldik 3 aylık bebek kaç kilo olmalı sorusuna… Normal kiloda doğmuş ve gelişimini normal olarak sürdüren 3 aylık bir bebek 4 ila 7.5 kilo arası bir ağırlıkta olmalıdır.İlk 6 ayda bebekler günde 20 ila 30 gram, haftada 150-200 gram, ayda 600 ila en fazla 900 gram civarı kilo artışı yaşar.

3 Aylık Bebek Neler Yapar

Bebekler 3. aylarına geldiklerinde kendi kendilerine konuşur, agularlar. Gülümsemeleri sesli gülüşlere döner. Sesli olarak ve kendiliğinden gülebilirler. Annelerini tanır ve anne odaya girdiğinde onu tanıyarak heyecanlanır, tepki verirler. Artık yabancılara da gülmeye başlarlar.

  • Çıngırak tarzı sesli oyuncaklar ilgilerini çeker ve onlarla oynarlar. Ellerine verilen oyuncağı kısa bir süre de olsa tutabilirler.
  • 3 aylık bebeklerde nesneleri ve insanları tanıma yetisi gelişir. Bazı bebekle kimi eşyalarına daha fazla bağlı olur. Peluş oyuncak veya battaniye gibi… Kolayca uyuması veya sakinleşmesi için bu eşyaları yanına bırakabilirsiniz
  • 3 aylık bebek başını kontrol edebilir ve birazcık kaldırabilir. Ayakları üzerine bastırdığınızda yere kuvvetlice basabilir ve sanki yürümek ister gibi adım atabilir.

3 Aylık Bebek Gelişimi 1

  • Bu aydan itibaren bebekler parmağınızı uzattığınızda onu sıkıca kavrayabilir. Sırt üstü yatar pozisyondayken kendi ellerini seyredebilir. Ellerini çırpabilir. Bebek, ilerleyen aylarda nesnelere dokunmak ve onları keşfetmek için ellerini daha sık kullanacaktır.
  • Çıngırağı salladığında ses çıktığını kavrayacak ve olaylar arasında bağlantı kurmaya başlayacaktır. Ayrıca hareket halindeki nesneleri de gözleriyle takip eder hale gelirler. Refleksleri daha güçlü hale gelmeye başlar.

Yorumlarınızı Bekliyoruz