29 Haftalık Gebelik

Yayınlanma Tarihi: Ekleyen:

40 bölüm sürecek “Hamilelik” dizisinin 29. bölümündesiniz.  Büyük finale az kaldı. Artan sadece heyecan mı? Değil tabii ki. Süre ilerledikçe anne adayı olarak bazı şikayetleriniz de olacak. Sözgelimi, ödem sorunu hayli belirgin hale gelebilir; hatta ellerinizde, yumruk yapamayacak kadar ödem oluşabilir. Yüzükleriniz dar geleceğinden, onları doğumdan sonra takmak için çekmeceye kaldırabilirsiniz. El ve yüzdeki şişkinlikler ve ödem doğaldır doğal olmasına ama, çok aşırı biçimde hissediliyor ve size rahatsızlık veriyorsa, doktorunuza danışmanızda fayda var.


Bunun dışında bacaklarda kasılma ve kramp da sizin için bu haftalarda hayli yorucu olacak. Bu da magnezyum ve kalsiyum açısından zengin gıdalara daha çok ağırlık vermeniz; hatta doktor önerisi de gelirse magnezyum ve kalsiyum takviyesi almanız doğru olacaktır.

29 Haftalık Gebelikte Annedeki Değişimler

Gebelikte Annedeki Değişimler29.hafta gebelik yolculuğunda karnınız hayli büyümüştür; zira bebeğiniz de büyük bir hızla büyüyor. Kilo artışınız devam ediyor. Hamileliğinizin ilk günlerinden bu yana minimum 11 kilo almış olmanız gerekir. Bu her anne adayında farklı da olsa, doktorların önerdiği sağlıklı kilo artışı aşağı yukarı bu kadardır.

 

29 Haftalık Bebek Gelişimi

Bebek Gelişimi29 haftalık bebek gelişimi diğer haftalarda olduğu gibi hayli hızlı ilerler. Karnınız biraz daha büyümüştür; çünkü bebeğiniz de hızla büyüyor. Başlangıçtan beri artı 11 kiloyu cebe koymuş olmalısınız. Bebeğiniz bu haftadan itibaren artık doğabilecek gelişime ulaşmıştır. 5 duyu organı ve işlevleri tamamen gelişmiş, akciğerleri dışında vücudundaki diğer organlar gelişimini tamamlamıştır.

 

 

 

28 Haftalık Gebelik     30 Haftalık Gebelik 

Yorumlarınızı Bekliyoruz