28 Haftalık Gebelik Annedeki Değişiklikler, Bebek Hareketleri Nelerdir? 28 Haftalık Gebelikte Anne Nasıl Beslenmelidir?

Yayınlanma Tarihi: Ekleyen:

28.hafta, gebeliğin artık son haftalarına girildiğini göstermektedir. Bu haftada, bebeğin gelişimi artık tamamlanmaya başlamış ve doğuma hazırlanmaya devam etmektedir. Bu dönemde her ne kadar bebeğin akciğerleri gelişmiş olsa da, bebeklerin bu dönemde doğması daha sonrasında solunum problemleri yaşamasına sebebiyet verebilir. Yavrunuz artık sizin sesinizi tanıyabilir.

Bebek artık oldukça büyüdüğü için kimi vakit kalp atımını annenin karnına kulak dayayarak bile hissetmek mümkün olabilir. Stetoskop ile de rahatça duyulabilir. 28 haftalık gebelik görüntüleri ile birlikte, bebeklerin hareketleri de görüntülenebilir.

Düzgüsel bir hamilelik süresince annenin averaj ortalama 8-12 kilogram alması beklenir. Bu kilo artışının sağlıklı bir şekilde olabilmesi için ise, muhakkak ki bir uzman eşliğinde beslenme programı hazırlanmalıdır. Hamilelik döneminizde çeşitli yiyecek gruplarından faydalanabilirsiniz. Yiyeceklerin vücudumuzda çeşitli görevleri var.

[reklam id=1]

Görevi aynı olan yiyeceklerden “besin grupları” oluşur. Gruptakilerden biri yerine ötekini yiyerek de doğru beslenebilirsiniz.

28 Haftalık Gebelik Bebek Hareketleri

28.Hafta ile birlikte bu hafta sonucunda artık 7 ayınız tamamen bitmiş oluyor. 8. Aya giriş yapacaksınız. 28. Haftanın bitmesine rağmen bebekte hala çok sayıda gelişimler devam etmektedir. 28. Hafta ile beraber sizde de artık coşku doruklara çıkmış durumdadır.

28 Haftalık Gebelik Annedeki Değişiklikler, Bebek Hareketleri Nelerdir? 28 Haftalık Gebelikte Anne Nasıl Beslenmelidir? 1

28 haftalık gebelik ultrason görüntüleri ile birlikte bebeklerin hareketleri çok daha net bir şekilde görüntülenebilir. Böylelikle bebeğin gelişimi gibi her türlü bilgiye ulaşabilmek çok daha kolay olmaktadır.

Bu haftalarda bebekler çok hareketlidir. Bebeklerin anne karnındaki duruşlarına bağlı bazı şikâyetler olur. Makat pozisyonundaki bebek, annesinin mesanesine baskı yaparak sık idrara çıkma hissine ve ani alt karın ağrılarına niçin olabilir. Anne adayı vajen doğru baskı hisseder. Bebek düzgüsel doğum pozisyonuna döndüğünde çoğunlukla bu tip şikâyetlerde azalma olur.

28 Haftalık Gebelikte Anne Nasıl Beslenmelidir?

Hamileliğin yirmi sekizinci haftasında anne ve bebek içinde kan uyuşmazlığı var ise anneye kan uyuşmazlığı iğnesi (rh immunglobulin) yapılır. Şeker yükleme testi 24-28 hafta içinde yapılır. Bunun dışında bu haftada meydana getirilen özel bir denetim ya da tahlil yoktur.

Sadece dikkatsizlik etmeyin ki etraftan alınan her veri doğru değildir, bunları ustalaşmış kaynaklardan teyit etmek yararlıdır. 28 haftalık gebelik beslenme ile birlikte, anne adayları çok daha sağlıklı bir gebelik süreci geçirebilir.

3 ya da 4 boyutlu ultrason ile bebeklerinin görüntüsünü almak isteyenler için ideal dönemler geçiyor, o yüzden hala yapmamış olanlar ve yapmak isteyenler acil etmelidir. Daha ileri haftalarda bebek büyüdükçe rahim içinde alan daralır ve net görüntüler elde edilemez.

28 Haftalık Gebelik Annedeki Değişiklikler, Bebek Hareketleri Nelerdir? 28 Haftalık Gebelikte Anne Nasıl Beslenmelidir? 3

Hareket ettiğinizde geçtiyse buna huzursuz bacak sendromu adı verilir (RLS). Huzursuz bacak sendromuna neyin sebep olduğu kati olarak kim bilir fakat anne adayları içinde çoğunlukla görülen bir durumdur. Bacaklarınıza masaj yapmaya çalışın ve semptomları daha da fenalaştıran kafeini azaltın. Huzursuz bacak sendromunu geçiren demir takviyesi alıp almamanız mevzusunda doktorunuza danışınız. 28 haftalık gebelik ultrason görüntüleri son derece büyük bir öneme sahip olmaktadır.

Hamileliğin öteki dönemlerde olduğu şeklinde sağlıklı beslenme kuralları içinde beslenmeye devam edilmelidir. Günlük 7 porsiyon yöreında bu 2 besin grubunda tüketilmesi önerilir. Sebze ve meyveler lif, vitamin ve mineral depolarıdır. C vitamini ağırlıklı beslenmek, bebeğin gelişimi açısından son derece önemli ve bir o kadar da gereklidir.  C vitamini hem de yara iyileşmesini hızlandıracağı şeklinde demirinde emilimini de artırır.

Yorumlarınızı Bekliyoruz