27 Haftalık Gebelikte Kilo Alımı, Kanama, Gelişimi, Mide Bulantısı Nasıldır?

Yayınlanma Tarihi: Ekleyen:

Hamilelik dönemleri, bir kadının kim bilir en hızlı kilo aldığı dönemdir. Bu dehemmiyet içinde artan hormon seviyelerinin ve bebeğin gelişimini destekleme ihtiyacının etkisiyle anne adayı sık sık acıkır. Şöyle ki gebelikte 10 ile 30 kilo içinde kilo almak mümkündür.  27. Haftanızda, hamileliğinizin 7. Ayına girmiş bulunuyorsunuz. Bununla beraber son trimester olarak da malum hamileliğin son üç ayında, yavrunuz rahmin haricinde yaşayabilecek kadar gelişmiş olacak.

27 haftalık gebelik görüntüleri kapsamında, hem anne hem de bebek oldukça net bir şekilde görüntülenebilir. Gelişimini tam olarak 37. Haftada tamamlayacak olan akciğerler, 27. Haftada olası bir erken doğum durumunda bebeğin desteklenerek nefes alabilmesini sağlayacak kadar gelişmiştir.

Bebeğin kilosu bu haftalarda 1 kiloya yaklaşır, boyu ise 36 santimetre kadardır. Büyüyen karnınızda, bebeğinizin hareketlerini izleyebilmeniz artık mümkündür. Gözleri artık oluşturulan yavrunuz ışığa karşı kırılgandır. 27 haftalık gebelik kaç aylıktır? Sorusuna karşın, bebeğiniz bu dönemde 7. Ayına giriş yapmak üzeredir yanıtı verilebilir.

[reklam id=1]

27 Haftalık Gebelikte Kanama

Hamileliğin ilk 30 haftasında, hamilelerin yüzde 22’sinde döl yolundan kanama görülebilir. Bunun yüzde 10 kadarı ilk 8 haftada oluşur. Bu zamanda görülen hafifçe, geçici kanamalar fizyolojik kabul edilir ve çoğu zaman, gelişen embriyonun döl yatağı duvarına yuvalanması sebebiyle meydana gelir. Hamileliğin ikinci yarısında görülen kanamalar (20. Hamilelik haftasından daha sonra) daha nadirdir; bu tip kanamalar tüm hamileliklerin bir tek yüzde 4’ünde görülür.

27 Haftalık Gebelikte Kilo Alımı, Kanama, Gelişimi, Mide Bulantısı Nasıldır?

Bu kanamaların azca bir kısmı döl yatağı ağzı hastalıkları veya vajinal mantara bağlıdır. Yine azca bir kısmı da ‘plasenta previa’ dediğimiz durumda olur. Bu gibi durumlarda ise, 27 haftalık gebelik ultrason görüntülerine ihtiyaç duyulabilir. Bunun yanı sıra aynı zamanda birbirinden farklı testler yapılarak da, bu kanamaya sebep olan faktörler başarılı bir şekilde ortaya çıkarılabilir.

27 Haftalık Gebelik Gelişimi

27 haftalık gebelik bebek kilosu genel olarak 900 gram ağırlığında olur ve bu şu demek oluyor ki bir karnabahar büyüklüğündedir ve uzunluğu 34-35 santimetredir. Akciğerleri hala tam gelişemediğinden fonksiyonel değildir. Bebeğinizin hıçkırıklarından dolayı hissedeceğiniz gıdıklanmaları takip edin. Bu dönemden daha sonra daha da yaygın olabilir.

Bir tek birkaç dakika sürecektir ve bebeğinizi rahatsız etmeyecek bir durumdur. Endişelenmeyin ve gıdıklanmanın hazzını çıkartın. Doğacak yavrunuz yirmi yedinci haftasında hızlı bir biçimde gelişiyor ve derisinin alt kısmında ve yaşamasını sağlayacak organların çevresinde önemli bir yağ tabakası meydana geliyor. Doğacak yavrunuz bundan hemen sonrasında çok zayıf değil, yağ tabakası onu oldukça toplu gösteriyor.

Akciğerleri büyümeye devam eder ve rahim haricinde çalışmak için hazırlıklara adım atar. Göz kapakları daha açık hale gelmiş olarak, karanlık ve aydınlığı ayırt edebilir.

27 Haftalık Gebelikte Kilo Alımı, Kanama, Gelişimi, Mide Bulantısı Nasıldır? 1

Retinası oluşumunu tamamladı. Bebeğinizi artık görebiliyor. Bu haftalarda artık yavrunuz yaşayabilir sınıra ulaşmıştır. Adam bebeklerin bu haftadan itibaren doğuma kadar testisleri skiotum içine düzgüsel yapılarına inmeye adım atar.

27 Haftalık Gebelik Mide Bulantısı

Gebelikte yaşanmış olan mide bulantıları yaşam standardını etkileyebilir. Bir tek derhal bu iddiaları kanıtlayan bir araştırma yoktur. Meydana getirilen bazı çalışmalar, düzgüsel önde gelen şiddetteki bulantıların, düşük yapma riskinin azaldığı anlamına geldiğini göstermiştir.

Eğer bir türlü sonu gelmeyen bulantı ve kusma şikâyetiniz varsa doktorunuzla mevzuyu ne olursa olsun görüşmelisiniz. 27. Haftada genellikle mide bulantısı şikayeti çok görülmese de, bu gibi bir durum ile karşılaşıldığında bir uzmana gidilmesi çok daha doğru olmaktadır.

Yorumlarınızı Bekliyoruz