26 Haftalık Gebelikte Annedeki Değişimler

Yayınlanma Tarihi: Ekleyen:

Hamilelikte karın sertleşmesi hissi ve aniden gelen kasılmalar bu haftalardan itibaren deneyimleyeceğiniz hamilelik detaylarıdır. Bunlar yaklaşan doğuma hazırlık kasılmaları olarak bilinir. Kaygılanmanıza gerek yok Braxton- Hicks olarak bilinen bu kasılmalar hamilelikte son derece normal olarak bilinen kasılmalardır. Eğer bir erken doğum riski var ise bu, yalancı doğum sancısı olarak da addedilen kasılmalar içerisinde değil, dikkate alınması gereken sancı grubundadır ve acil müdahale gerektirir. Erken doğum riski varsa, kasılmalar süreklidir ve düzenli aralıklarla yoklar. Bu konuda uyanık ve tetikte olun, doktorunuzla sürekli irtibat halinde bulunun.

26 Haftalik Gebelik1Eğer ağrı ve kasılmalarınız pozisyon değiştirmenize rağmen geçmiyorsa, pelvis bölgesine dolgunluk hissi varsa, regl sancısına benzer kramplar ve ağrılar yaşıyorsanız, vajinal akıntınız varsa ve artmışsa, bağırsak krampları da varsa erken doğum riskini göz önünde bulundurup, hamileliğinizin başından beri  yanınızda olan hekiminize danışmalısınız.

[reklam id=1]

26 haftalık gebelikte annedeki değişiklikler içinde değişen kan basıncı öne çıkar. Tansiyon düşüklüğü genellikle gebeliğin ilk 3 aylık döneminden sonra düşmeye başlar.

26 Haftalik Gebelik2

Bu dönemde belinizde ağrı hissedebilirsiniz. Büyüyen rahminiz ve eklemlerin ve bağların gevşemesine sebep olan hormonal değişimler bel ağrısına zemin hazırlar. Fazla alınmış kilolar da kaslara binecek artı yük anlamına gelir. Yürümek, eğilmek, doğrulmak ve hatta uzun süre oturmak sırtınıza yük bindirir. Sıcak su torbası veya sıcak bir banyo sizi gevşetip rahatlatır. Soğuk kompres de iyi gelebilir. Bünyeye göre değişir. Ani ve sert hareketlerden kaçınmalı, oturur ve ayakta durur pozisyondayken sık nefesler alıp vermeli, yatar pozisyondayken ise karnınızın altını ve bacaklarınızın arasını yastıkla desteklemelisiniz.

26 Haftalik Gebelik4

26 haftalık hamileyim diyen bir anne adayı bu gelişme ve değişmeleri yaşar ve hem bedenen hem de zihinsel olarak bir sonraki sürece hazırlanır.

Yorumlarınızı Bekliyoruz