26 Haftalık Bebek Gelişimi

Yayınlanma Tarihi: Ekleyen:

Artık bebeğinizin kulaklarındaki sistem gelişmiş ve hassaslaşmıştır. Siz konuşurken, birileriyle sohbet ederken, bebek hem sizi hem de babasını duyabilir. Amniyotik sıvıyı solur ve dışarı verir. Bu hareketler nefes alma hareketleridir ve onun için alıştırma mahiyetindedir.

26 Haftalik Gebelik5

Anne karnında 26 haftalık bebek ortalama 700-800 gram ağırlıktadır ve boyu da yaklaşık 33-35 cm.’dir. Eğer bebeğin cinsiyeti erkekse testisleri, testis torbasına düşmüştür ve bu olay 2-3 gün sürer.

[reklam id=1]

26 Haftalik Gebelik6
26 haftalık bebek görüntüsü içinde bebeğin akciğerlerinde alveol olarak bilinen hava kesecikleri gelişmiştir ve akciğerler sürfaktan denilen bir madde salgılar. Bu madde akciğerlerdeki hava keseciklerinin iç kısmını kaplar ve solunumun destekçisidir. Bebek cildindeki yağ bezleri ve ter bezleri aktif hale gelmiştir. 26 haftalık bebek, kaşları, kirpikleri, tırnakları uzamaya devam eder bir seviyeye gelmiştir.  Ani seslere tepki mekanizması gelişmiştir. Eğer dışarıda yoğun ışık varsa bu ışığın bir kısmı rahim içine sızar ve bebek de bunu algılar. Bu arada bebeğin cildi hala ışığı geçirecek kadar incedir.

26.hafta gebelik içinde bebeğin el tırnakları görülmeye başlar ve duyularının gelişmesiyle artık içinizde daha hareketli olan yavrunuzu net olarak hissedebilirsiniz.

Yorumlarınızı Bekliyoruz