25 Haftalık Gebelik

Yayınlanma Tarihi: Ekleyen:

Hamilelikte yolun yarısını geçtiniz bile. 25.hafta gebelik demek, gebeliğin 6. ayını bitirip 7. ayına girmek üzeresiniz demektir. Artık dışarıdan bakıldığında amile olduğunuz belli oluyor. Doğuma yaklaştığınız bu süreçte, doğumla ilgili tüm detaylar gözünüzün önünden geçiyor olmalı. Kaygılar, endişeler, şüpheler, heyecanlar, merak ve sabırsızlık şu haftalarda en çok hissettiğiniz duygular şüphesiz. İlk hamileliğini yaşayan anneler için bu haftalar hayli hareketli ve hatta sıkıntılı geçebilir.


Bu haftalarda hem heyecanınızı biraz atmak, hem de hazırlık için alışverişe çıkabilirsiniz. Alışverişte ilk gördüğünüzü hemen almayıp, araştırma yaparak kendinize çokça seçenek sunarsanız, bu seçenekler arasından en iyi ve gereklilerini, aşırı lükse kaçmadan gayet hesaplı bir şekilde yapabilirsiniz.

Bebekler dünyaya geldikten sonra çok hızlı büyürler ve yeni doğduklarında aldığınız kıyafetlere kısa bir süre sonra sığmaz hale gelirler. Bu sebeple yeni doğan bebeğe alacağınız kıyafetlerin çok pahalı ürünler olmamasına dikkat edin. Bu sizi gereksiz masraftan kurtaracaktır.

25 Haftalık Gebelikte Annedeki Değişimler

Gebelikte Annedeki Değişimler25.hafta gebelik içinde karnınız neredeyse bir futbol topu büyüklüğüne erişmiştir. Bu büyüme sonucunda rahim, belinizdeki sinirlere baskı yapacağından özellikle bacaklarınızda ağrı duymanız muhtemeldir.Bazı kadınlarda el parmakları da ağrıyabilir. Ağrı hissi oluştuğunda sıcak bir duş alabilir veya ağrı oluşan bölgeye buz torbası ile kompres yapabilirsiniz.

25 Haftalık Bebek Gelişimi

Bebek GelişimiAnne karnında 25 haftalık bebek cinsiyet ayrımı oluşmuş, cinsiyet farklılıklarını belirleyen oluşumları tamamlanmış bir bebektir. Bu haftada rahim içindeki bebeğin erbezi torbası ve vajina oluşumu hemen hemen sona ermiştir. Akciğerleri, damar sistemi ve omurgası da oluşmuştur. Bu haftadaki en önemli gelişme tat alma duyusunda görülür.

 

 

 

24 Haftalık Gebelik     26 Haftalık Gebelik 

Yorumlarınızı Bekliyoruz