23 Haftalık Gebelikte Annedeki Değişimler

Yayınlanma Tarihi: Ekleyen:

23.hafta gebelikte rahim büyümeye devam eder ve artık konum olarak idrar torbasının önündedir. Rahim idrar torbasına baskı yaptıkça vajinal akıntı oluşabilir.Yine gebelikte 23. hafta içinde bebeğin hareketleri net olarak hissedilmeye başlar; zira hareket alanı geniştir ve  içinde yüzdüğü amniyon sıvısı boldur. Gebelikte 23. hafta içinde kilo artışınız hızlanmıştır. Yine bu haftada, diğer haftalardaki kadar olmasa da kramplar hissedilebilir. Kalsiyum, magnezyum ve potasyum mineralleri, krampların azalmasında etkilidir.

23 Haftalik Gebelik1

Karnınız büyüdükçe vücudunuzun denge merkezi de değişir. Ancak vücudunuz bu denge değişimine hemen adapte olamadığından siz de dengenizi korumakta zorlanabilir, sendeleyebilir, yürürken oraya buraya çarpabilir ve sakarlaşabilirsiniz. Bu yüzden son derece dikkatli olmalı, bilhassa evde yalnızken duş almamalı ve ağır işlerden kaçınmalısınız.Amniyos sıvısı ve amniyotik kese bebeğiniz için esnek ve koruyucu bir tampon gibidir bu yüzden karnınızı bir yere kazara çarptığınızda bebeğinize bir şey olacağı korkusunu içinizden atmalısınız. Dengenizi korumanız ve bel ağrılarınızın çözümü için ortopedik ve yeteri kadar topuğu olan ayakkabılar giymelisiniz. Bebeğin tekmeleri bu hafta itibariyle o kadar bariz şekilde hissedilir ki, baba adayı da bu tekmeleri eliyle dokunarak hissedebilir.Duygularınızda çalkantılar ve gelgitler olması olağandır, bunu çok fazla problem etmeyin; zira geçicidir.

[reklam id=1]

Bu dönemde aşerme olayı yaşayabilirsiniz. Canınızın çektiği yiyeceklerden çok fazla abartmadan tüketebilirsiniz. Ancak ipin ucunu kaçırmamaya dikkat edin çünkü bu haftalar hızlı kilo alabileceğiniz haftalar olabilir. Bu haftalarda girilecek ultrasonda bebeğin makat gelişten baş gelişe döndüğü görülebilir; ancak bu çok da mühim değildir zira diğer haftalarda bebek yeniden dönecektir.

Karnınızda  lineanigra denilen koyu renk çizgileri görebilirsiniz. Bu çizgi zaten oradadır ama gebelik hormonlarıyla derideki pigmentler artınca linanigra çizgisi de belirginleşir. Bu pigmentler, meme ucunun etrafındaki halkaları ve yanaklardaki alanı da koyulaştırır.Ayrıca bu haftalarda avuç içleriniz ve ayak tabanlarınız kırmızımsı, bacaklarınız mavimtrak  lekelerle bezeli olabilir; isilik ve lekelelenmeler de oluşabilir. Bir de karnınız gerilmeden dolayı tatlı tatlı kaşınacaktır.

23 Haftalik Gebelik3

Bu haftada bebeğinizin tekmelerini hissedebilirsiniz.İştahınız çok fazla artabilir. Sağlıklı atıştırmalıkları mutfak masanızda ve çantanızda hazırda tutun ki, zararlı ve bol kalorili abur cuburları yemekten kendinizi alıkoyabilesiniz. Kuruyemiş, taze meyveli yoğurt, diyet krakerler, taze ve kurutulmuş meyveler ve taze sebzeler tam size göre atıştırmalıklardır.Şişen burun mukozaları ve burun tıkanıklığı sebebiyle bu haftalarda horlama problemi yaşayabilirsiniz, unutkan olabilirsiniz, diş etleriniz kanayabilir ve elleriniz karıncalanabilir.

Yorumlarınızı Bekliyoruz