23 Haftalık Gebelik

Yayınlanma Tarihi: Ekleyen:

Bebeğiniz hızla büyümeye devam ediyor. Bu ve ilerleyen birkaç hafta içinde bebeğinizin hareket edecek alanı hayli bol ve geniş olacağından, tekmelemelerine, kafa darbelerine ve hatta yumruklamalarına maruz kalabilirsiniz. Kimi bebekler daha hareketli, kimileri ise daha az hareketlidir. Bu dönem gebelikte altında belirgin bir neden olmayan karın ağrılarına çok sık rastlanır. Bıçak saplanır tarzdaki bu ağrıların dışında başka belirtiler pek hissedilmez. Bu ağrıların, rahimi yerinde tutan bağların gerilmesine bağlı olarak ortaya çıktığını belirten uzman hekimler, büyüyen rahmin, daha yavaş büyüyen bağları  gergin hale getirdiğini belirtmektedirler. Keskin ve uzun süreli ağrılarda konuyu mutlaka doktorunuza danışmanız gerekir.

İşte 23. hafta gebelik içinde anne adayı ve bebekte görülen değişme ve gelişmeler…

23 Haftalık Gebelikte Annedeki Değişimler

Gebelikte Annedeki Değişimler23.hafta gebelikte rahim büyümeye devam eder ve artık konum olarak idrar torbasının önündedir. Rahim idrar torbasına baskı yaptıkça vajinal akıntı oluşabilir.Yine gebelikte 23. hafta içinde bebeğin hareketleri net olarak hissedilmeye başlar; zira hareket alanı geniştir ve  içinde yüzdüğü amniyon sıvısı boldur.

23 Haftalık Bebek Gelişimi

Bebek GelişimiBu haftada bebeğin başı vücuduna göre hala biraz büyük de olsa, yine de vücudu orantı anlamında normale dönmeye başlıyor. Bebeğin orta kulak kemikleri de bu hafta sonu itibariyle gelişimini tamamlayacak ve dış sesleri bebeğin işitme merkezine iletecek.

 

22 Haftalık Gebelik     24 Haftalık Gebelik  

 

Yorumlarınızı Bekliyoruz