23 Haftalık Bebek Gelişimi

Yayınlanma Tarihi: Ekleyen:

Bu haftada bebeğin başı vücuduna göre hala biraz büyük de olsa, yine de vücudu orantı anlamında normale dönmeye başlıyor. Bebeğin orta kulak kemikleri de bu hafta sonu itibariyle gelişimini tamamlayacak ve dış sesleri bebeğin işitme merkezine iletecek.

23 Haftalik Gebelik2

Bebek artık giderek büyüyor ve uzuvları orantılı hale gelmeye başlıyor. 23 haftalık bebek gelişimi yüzü ve bedeni ile son halini almaya başlıyor. Dudakları da belirgin hale geliyor. Hatta pankreası insülin salgılamaya bile başlıyor. Bebekle konuşmaya başlayabilirsiniz; çünkü sizi duyabilir.

Vücudu hızla gelişse de bebeğin derisi hala buruşuktur ve kılları koyu renge dönmeye başlar. Anne rahminde bu dönemde 300-400 ml amniyos sıvı vardır ki fetusun hareketleri için oldukça önemli bir miktardır.

[reklam id=1]

23 Haftalik Gebelik4

Anne karnında 23. haftalık bebeğin kalp odacıkları da fark edilir boyuta gelmiştir ama yine de kalbi o kadar miniciktir ki, doğduğunda bile neredeyse bir ceviz boyutundadır.23 haftalık bebek kilosu yaklaşık 500-550 gram, boyu ise ortalama 26 ila 28 cm. kadardır. 23 haftalık bebek gittikçe tombullaşacak ve tüm vücudu lanugo tüyleri ile kaplanacaktır.23 haftalık bebek görüntüsü ana hatlarıyla böyledir.

Yorumlarınızı Bekliyoruz