22 Haftalık Gebelikte Annedeki Değişimler

Yayınlanma Tarihi: Ekleyen:

22.hafta gebelik sürecinde anne adayında çok büyük değişiklikler olmaz. Normal seyirde ilerleyen kilo artışını yaşar, karnı bir evvelki haftaya nazaran biraz daha büyür, bebeğin hareketlerini biraz daha belirgin hissedebilir. Bunların haricinde anne bedeninde ve süreçte çok belirgin değişiklikler gözlemlenmez.

22 Haftalik Gebelik3

Bu haftada hazım güçlüğü ve mide yanması yaşayabilirsiniz. Baharatlı, yağlı, kızartılmış ve ağır gıdalardan uzak durun. Rahminiz, 26. haftaya kadar büyümeye devam edecektir. Rahat nefes alamadığınızı gördükçe endişelenmeyin; zira büyüyen rahim yüzünden akciğerlerin bulunduğu alan daralacak ve bu da sizin derin ve rahat nefes almanıza engel olacaktır. Fakat vücudunuz bu durumu kolay atlatabilecek yazılıma sahiptir. Kaburga sisteminiz yukarı doru kalkacak ve alt kaburgalarınız ise yanlara doğru genişleyecek ve bu süreci de kolaylıkla atlatacaksınız.

Saçlarınız bu haftalarda parlaklaşıp gürleşecektir. Aslında buna  gürleşmek değil de daha az dökülecek diyebiliriz. Evet saçlarınız daha az dökülecek ama doğumdan sonra dökülme yeniden hızlanabilir. Androjen denilen seks hormonları vücudunuzda tüylenmelere sebep olabilir. Bu haftalarda tırnaklarınız çok hızlı uzamaya başlayacak. Ayaklarınız, gevşeyen bağ doku ve ödem yüzünden biraz büyüyebilir, dert etmeyin bu da geçici bir durum.El ve ayak bilekleriniz şişebilir. Ayakta fazla kaldığınızda ve yine hormonal sebeplerden ötürü vücudunuz ödem yapabilir. Rahat giyip çıkarabileceğiniz ve sizi rahat yürütecek nitelikte ayakkabılar satın alın ve kullanın. Bu süreçte nasıl göründüğünüzden ziyade, sizin ve bebeğinizin rahatı, sağlığı ve güvenliği daha mühim ne de olsa…

22 Haftalik Gebelik5

Kabızlık şikayeti hamilelik sürecinde peşinizi bırakmayacak şikayetlerden biri olduğu için, bu durumu önleyecek tarzda beslenmeniz yararınıza olacaktır. Uzun süreli kabızlıklar hemoroide zemin hazırlar ve olay bir kısır döngüye girer. Bu sebeple kabızlığı önlemek, en azında zararsız seviyede tutabilmek için bol lifli ve prebiyotik gıdalar tüketmeniz, yeterli su içtiğinizden emin olmanız ve düzenli olarak yürüyüş ve hafif egzersizler yapmanız bağırsak hareketlerinizi olumlu yönde etkiler. Sabahları  uyanır uyanmaz içine 1 tatlı kaşığı saf bal ve yarım limon suyu sıkılmış 1 bardak ılık su içmek, elma kabuklarını ve birkaç adet cevizi 1 gece suda bırakıp sabah bu suyu içmek, aç karna kuru incir yiyip üzerine 1 bardak ılık su içmek gibi  çözümler de size fazlasıyla yardımcı olacaktır.

Hamurlu ve unlu yemeklerle aranıza mesafe koymanız lehinize olacaktır.Demir eksikliği yaşamamaya özen gösterin ve demir içerikli meyve sebzelerden bolca tüketin.Duygularınız ve his geçişleriniz değişebilir, daha kırılgan ve alıngan olabilirsiniz. Serinkanlı ve rahat olmaya çalışın. Sizin her olumsuz duygunuz ve üzüntünüzü, bebeğinizi de etkileyecektir.Gebelik sürecinde ve karnınızın büyümeye devam ettiği bu haftalarda bedeninizin ağırlık merkezi de sürekli değişmektedir. Bu da kemik yapınızı zorlayabilir ve ağrılara sebebiyet verebilir.

22 Haftalik Gebelik4

Mide bulantılarınız ve kusmalarınız bu dönemde azalabilir. Ancak mideniz yanmaya devam edecektir. Rahim, mide asitlerini yukarı doğru iter ve göğüs kafesinin alt tarafına ulaşan asit, yanma ve ekşime oluşturur. Ayrıca gebelik hormonları yüzünden mide ile yemek borusunu ayıran kaslar gevşer ve bu da mide yanmasına sebep olur. Hekiminiz size bu konuda en uygun çözümü tavsiye edecektir.Pelvis bölgesindeki kemikler de, gebeliğin başlangıcından beri doğum için hazırlanır ve bu da ağrılara sebebiyet verir.

Yüzmek, kaslarınıza ve iskelet sisteminize çok iyi gelecektir. Riskli bir hamilelik geçirmiyorsanız ve doktorunuz da onaylıyorsa, temizliğinden ve hijyeninden kesinlikle emin olduğunuz bir havuzda yavaş hareketlerle yüzmek sizi hem çok rahatlatır, hem de kolay bir doğum geçirmenizi sağlar.

Yorumlarınızı Bekliyoruz