20 Haftalık Gebelik

Yayınlanma Tarihi: Ekleyen:

O ünlü şiirden yola çıkarak “Hafta 20, hamilelik yolunun yarısı eder” desek sizi biraz gülümsetebiliriz belki. Evet hamilelik serüveninin şu hafta itibariyle tam ortasında bulunuyorsunuz.  Gebeliğin 40 hafta süren bir yolculuk olduğu düşünülürse siz artık yolu yarıladınız ve bir bu kadar daha yol aldıktan sonra büyük finale ulaşacaksınız.

20.hafta gebelik itibariyle karnınız yavaş yavaş belirginleşmeye başlar. Eğer ideal kilonuz veya ideal kilonuzun altında hamile kaldıysanız bu haftada karnınız belli olacaktır. Kilolu anne adaylarında ise bu hafta göbek pek belli olmayabilir. Rahim şu anda tam göbek deliğiniz hizasındadır. Bu haftadan sonra da her hafta ortalama 1 cm. yukarı doğru çıkacaktır.

Gebelik takibi yapılırken, 20. gebelik haftası  ölçü alınarak normal bir hamilelikte rahmin en üst noktası ile kasıkların merkezinde yer alan pubis kemiği arasındaki uzaklığın santimetre cinsinden ölçümü aşağı yukarı gebelik haftasına denk gelir. Bu ölçüm, ultrasonografi görüntülenmesi yapılmadığı durumlarda gebelik haftaları belirlemede  kullanılan bir yöntemdir. Ve tüm dünyada gebelik takibi için başvurulan bir yöntemdir.

[reklam id=1]

20.gebelik haftasından itibaren göbekle pubis arasında kalan linea nigra, yani hamilelikte göbek çizgisi de denilen orta hat çizgisi koyulaşmaya başlar. Sakın kaygılanmayın bu çizgi doğumdan sonra karnınızı terk edecek.

20 Haftalık Gebelikte Annedeki Değişimler

Gebelikte Annedeki DeğişimlerGebelikte 20.hafta bu meşakkatli ama bir o kadar da eşsiz yolculuğun yarısında olduğunuzun bir başka ifadesidir.20 haftalık hamileyim diyen bir anne adayı bir başka deyişle 5 aylık hamiledir.Hamilelikte 20.hafta içinde rahminizin tepe noktası göbek deliği hizasına gelmiştir. Bu haftadan itibaren 38. haftaya kadar her hafta ortalama 1 cm. daha yükselecektir.

20 Haftalık Bebek Gelişimi

Bebek Gelişimi20 haftalık bebek görüntüsü ortalama kilo olarak 300 gram, boy olarak ise 17 cm. civarındadır. Yani meyvelerden bir muza benzetirsek abartmış olmayız. Evet o şu anda bir muz iriliğinde. Doktorunuz bebeğin kafasını, bacaklarını ve karnını ölçümleyebilir. 20 haftalık bebek gelişimi evvelki haftaların üzerine yeni şeyler katarak ilerlemeye devam ediyor.

 

19 Haftalık Gebelik     21 Haftalık Gebelik 

Yorumlarınızı Bekliyoruz