2 Haftalık Gebelik

Yayınlanma Tarihi: Ekleyen:

2 Haftalık Gebelik

Gebelik süreci başladığında normal zamanlarda yaşamadığınız bazı durumları yaşamaya başlarsınız. Kimi zaman belirgin, kimi zamanda belli belirsiz olan bu belirtiler sizi “Hamile miyim?” sorusunu sormaya yönlendirir. 2 haftalık hamilelik döneminde hamile olduğunuzu henüz bilmiyorsunuzdur ve normal yaşantınıza ve günlük rutininize devam ediyorsunuzdur.

2 haftalık hamilelik süreci, ovulasyon (yumurtlama) döneminizin başlarına denk gelmektedir. Hamile kalmayı düşünüyorsanız,ovulasyon döneminizi hesapladıktan sonra, yumurtlama döneminizden 2-3 gün önce başlayarak yaklaşık 1 hafta süresince ilişkiye girmeniz gebelik şansınız arttıracaktır. Ovulasyon dönemini hesaplayabilmeniz için, son adet tarihinizin ilk günü ile sonraki adet tarihinizin başlangıç gününe kadar süre olan adet döngüsü dönemini bilmeniz gerekir. Yaklaşık 30 günde bir adet görüldüğü düşünülürse, adet döngüsünden 14’ü çıkardığınızda çıkan sayı yani 16, yumurtlama gününüz olarak kabul edilir.

Hamilelik Ne Zaman Belli Olur?

Peki hamilelik belirtileri nelerdir ne zaman başlar?

İlk hamilelik belirtileri çok da anlaşılabilir seviyede değildir. Eğer test yaptırmıyorsanız hissettirmeden gelişir ve ilerler. Fakat eğer şüpheleriniz varsa gebelik testleri aracılığı ile hamile olup olmadığınız anlayabilirsiniz. Adet tarihinden birkaç gün sonra yapılsa da eğer hamilelik başlamışsa bu testler sayesinde erken sonuç almak mümkün olabiliyor. Hastanelerde yapılan BETA HCG testi ile erken süreçte de hamileliği anlamak mümkün olabiliyor.

[reklam id=1]

Bir başka yöntem olarak, adet gecikmesi ortaya çıktıktan sonra en erken 1. haftada gebelik testi yaptırabilirsiniz.

Şunu her kadın çok iyi bilir ki hamileliğin ilk belirtisi adet günü başlangıcındaki gecikmedir. Bunun dışında hamileliğin ilk haftaları başka belirtiler de vardır ama bu belirtiler kadından kadına değişim gösterir.

Gebeliğin ilk belirtileri içinde anne adayının kendini fazlasıyla yorgun ve bitkin hissetmesi de vardır. Bu durumda, hamilelikte yoğun olarak salgılanan progesteron hormonunun rolü büyüktür. Bu belirtiler hamileliğin 2. haftasında kendini belli eder.

2 Haftalik Gebelik2

Göğüslerde hassasiyet, ağrı, şişkinlik, gerginlik ve büyüme de hamileliğin 2. haftası başlar, 4. ve 6. haftalarda en üst düzeye çıkar.

Hamilelik döneminde görülen cinsel isteksizlik 1. ve 2. haftalarda başlar.

Sinirlilik, duygusallık ve her an ağlamaya hazır olma gibi duygusal durumda değişimler de  özellikle ilk haftalarda bariz olarak hissedilir.

Adet öncesi hamilelik belirtileri görüldüğünde, bu durum adet belirtileri ile karıştırılabilir, anne adayı hamile olduğunu henüz fark etmediği için bunu adet başlangıcı zannedebilir. Bu sebeple eğer bebek istiyor ve bu yönde bir program uyguluyorsanız, her an tetikte olmalı ve hamilelik olasılığına karşı temkinli bir yaşam sürmelisiniz.

 Erken Gebelik Belirtileri

Gebeliğin ilk haftası belirtiler anne adayı tarafından bilinirse, hamilelikten şüphelenmek ve ona göre bir beslenme ve yaşam düzeni oluşturmak da mümkün olacaktır.

2 Haftalik Gebelik3

En erken gebelik belirtileri ilk hafta içinde kendini belli etmeye başlar.

 • Adet gecikmesi
 • Göğüslerde ağrı ve hassasiyet
 • Cinsel isteksizlik
 • Kasıklarda ağrı
 • Sürekli uyku hali ve yorgunluk
 • Bel ağrısı
 • Midede bulantı, yanma ve ekşime
 • Karın ağrısı
 • Aşerme
 • Sık idrara çıkma
 • Kalp ritminde ve vücut ısısında artış

Hamilelik belirtileri akıntı ile de anlaşılabilir.

Sinirli ve fazla duygusal olma, ani tepkiler gebeliğin ilk belirtileri olarak yaşanmaktadır.

Adet görememe durumu eğer düzenli ve aktif bir cinsel yaşamınız varsa dikkatle izlenmesi gereken bir farklılıktır. Siz stres veya buna benzer olumsuz bir sebep yüzünden adetinizin geciktiğini düşünürken, hamilelik sürecine de girmiş olabilirsiniz.

2 Haftalık Gebelikte Annenin Durumu

Gebelikte Annedeki DeğişimlerGebeliğin 2. haftasında anne adayında herhangi belirgin bir bulgu gözlenmez. Gebelik de zaten henüz tespit edilemeyecek durumdadır. 2 haftalık hamilelik sürecinde yumurta hücresinde ovulasyon gerçekleşir.

2 Haftalık Bebek Gelişimi

Bebek GelişimiBu haftada hormonlar hayli hızlı çalışır ve döllenen yumurtanın gelişimi de  devam eder. Bu haftanın bitimine doğru östrojen hormonları harekete geçer yumurtanın yerleşeceği rahim içindeki endometrium bölgesi, embriyonun rahim içinde tutunabilmesi için kalınlaşmaya başlar.

 

 

1 Haftalık Gebelik          3 Haftalık Gebelik

Yorumlarınızı Bekliyoruz