2 Aylık Bebek

Yayınlanma Tarihi: Ekleyen:

Eskilerin geleneksel bir sözü vardır: “Dünyaya gelen büyüyor”

Sahiden de bebekler öyle hızlı büyürler, hemen her gün yeni bir gelişme gösteren minik bedenlerinde yaşam enerjisi o denli hızlı akar ki şaşkınlık ve hayranlıkla izlememek elde değildir. Söz gelimi bebek 2. ayında artık gülmeye, hem de bunu bilinçli olarak yapmaya başlar. İsmiyle hitap edilen, gülen, konuşulan, laf atılan bebek tepki olarak güler, karşısındaki kişinin gülüşlerine gülücükle karşılık verir, kendisine yöneltilen cümlelere sesli hecelemelerle cevap bile verebilir. Sevildiğini, kendisiyle ilgilenildiğini anlayabilen bebek, kucağa alınmaktan da oldukça hoşlanır.

2 Aylık Bebek Gelişimi

 • Bebek 2 aylık olduğunda renkli objeleri izleyebilir, onları gözleriyle takip edebilir, cisimlere odaklanabilir. 1 aylık bebeklerdeki, nesneleri çok kısa bir süre izledikten sonra bakışların başka noktaya yönlenmesi durumu ortadan kalkar ve etrafı daha uzun süreli bir dikkatle izlemeye başlar.
 • 2 aylık bebeğin uyku süresi ve kalitesi de artar.
 • Eline herhangi bir eşya, nesne, oyuncak verildiğinde onu kavrayarak tutmaya çalışır.
 • Bebeğiniz bu dünyadaki 2. ayına girdiğinde dinleme kabiliyeti de gelişmeye başlar. O artık iyi bir dinleyici olma yolundadır. Annesinin sesini tanır ve diğer seslerden ayırt edebilir. Kadın ve erkek sesleri arasındaki ayırımı; sert seslerle, daha yumuşak tondaki sesler arasındaki farkı fark edebilir.
 • Kimi bebek 2 aylıkken başını dik tutabilecek kontrolü sağlayabilir. Yüzükoyun yatırıldığında, bu pozisyonda kalma istemezse vücudunu kaldırmaya çalışır.
 • Kaşlarını kaldırabilir, kollarını hareket ettirir, agulama sesleri çıkarabilir. 2 aylık bebeklerin kendi ellerini incelediklerine de tanık olabilirsiniz.
 • 2 aylık bir bebek dik konumda tutularak anne ve babayla göz teması kurmaktan hoşlanır. Onları “ana kucağı” denilen hafif eğik yaylı yataklarda yatırarak etrafı izlemelerini sağlayabilirsiniz.
 • Bebeğinizi göğsünüze dönük duracak şekilde de tutabilirsiniz. Kafasını göğsünüze yaslamak ona kendisini güvende hissettirecektir. Etrafı seyretmek istediğinde de onu dışarı doğru çevirerek dış dünyayı seyretmesine olanak tanıyabilirsiniz.
 • 2 aylık bebekler henüz konuşamasalar bile, anne babalarının dil ve dudak hareketlerini izleyebilirler. Dilinizi nasıl hareket ettirdiğinizi izleyebilir, dudak hareketlerinize bakabilir hatta sesli harfleri kullanarak tek heceli sesler çıkarabilirler. Onun çıkardığı sesleri tekrar ederek onunla konuşabilirsiniz. Size cevap bile verecektir. Gözleri ile nesneleri takip edebilir, hatta bir kişi veya oyuncağı hakkında bile konuşuyor olabilir.
 • 2 aylık bebeği yüzükoyun yatırmak onun sırt ve özellikle boyun kaslarını geliştirecektir. Yüzüstü durmak bebeğin baş kontrolünü sağlamasına yarayan boyun kaslarını geliştirecektir. Bebek yüzükoyun yatarken yanına uzanmanız onunla hoş vakit geçirmenizi de sağlayacaktır. Bebeğin altına sereceğiniz parlak renkli ve karışık desenli örtüler, onun yüzükoyun yatmasını da cazip hale getirecektir.

2 Aylık Bebek 1

 • Ses çıkaran, hareket eden, renkli ve yumuşak oyuncaklar onun daha da gelişmesini sağlayacaktır.
 • Yatağının yanına ve kenarlarına yumuşak ama renkli ve ilgi çekici oyuncaklar asabilirsiniz. Bebeğin anlayıp anlamayacağını düşünmeden ona güzel müzikler dinletebilir, şarkılar söyleyebilir, masal anlatabilir ve onunla uzun uzun sohbet edebilirsiniz.
 • Bebeğin keyfi yerindeyse yüzünüze bakar, sizi inceler, el kol ve ayaklarını düzgünce hareket ettirir, kolları ile size uzanır, gözlerini ve başını size doğru çevirir, güler, ses çıkarır, yüzünde mutlu bir ifade olur.
 • 2 aylık bebeğiniz herhangi bir sebepten ötürü rahatsız ise ağlar, sızlanır, derisi kızarır, öksürür, kaykılır, kıpırdanır, hızlı hızlı nefes alır, hıçkırır, esner, kaşlarını çatar.
 • 2 aylık bebek aşısı olarak çocuk felci, homofilus B, Hepatit B gibi aşılar bu aya yapılmaktadır.
 • Kanguru, anne babaların özellikle 1 yaş altındaki bebekleri rahat taşıyabilmeleri için tasarlanmış bir materyaldir. 2 aylık bebek kanguruda taşınır mı sorusu olumlu olarak yanıtlanabilir. Kangurularda bulunan çaprazlama bağlar, taşıyan kişinin tüm vücudunu sarar. Böylelikle taşıyan kişi de hem boyun ve bel ağrısı çekmez, hem de bebeği iyi kontrol edebilir.

Yorumlarınızı Bekliyoruz