2 Aylık Bebek Gelişimi

Yayınlanma Tarihi: Ekleyen:

Bebek 2 aylık olduğunda ilk ayına göre farklı donanımlar kazanmıştır. 2. ayında bebeğin hareketleri daha bilinçli hale gelir ve artık anne babasını tanımaya başlar. 2 aylık bebekler bilinçli olarak, bir şeye sevindiklerinde, hoşlarına giden bir durumla karşı karşıya kaldıklarında gülerler. Bebeğinizin mutlu olduğunu gülücüklerinden anlayabilirsiniz.

Bebek bu aydan itibaren geceleri daha uzun süre uyur ve gündüzleri daha fazla uyanık kalır. 2 aylık bebekler ortalama 7 saat uyuyabilirler. Bebeği gece beslerken dikkatinin size yönlenmemesi ve uykusunun dağılmaması için onunla oynamamalı ve konuşmamalısınız. Bebeğin 2. ayında sırtüstü yahut kafasının bir yana dönük olarak uyuması daha sağlıklıdır.

2 Aylık Bebek Nasıl Beslenmeli 

Çalışmayan annelerin bebeklerini düzenli ve sık sık emzirmesi için hiçbir engel yoktur. Ancak çalışan anneler için durum daha sıkıntılıdır. Bebeğin özellikle ilk 6 ay anne sütü alması gerektiğinden göğüsten pompa ile 10’ar dakika çekilecek süt, süt torbalarında ve üzerlerine sağılma tarihi ve saati yazılarak derin dondurucuda bekletilebilir. Bu şekilde sağılan sütler 4 ila 6 aya kadar buzdolabında bekletilebilir. İş yerinde iken 3 saat arayla sağılacak süt, buzdolabında bekletilebilir. Buzdolabında bu şekilde bekletilen süt bebeğe 24 saat boyunca verilebilir. Anne sütünü oda sıcaklığında 4 saatten fazla bekletmemelisiniz.

[reklam id=1]

 2 Aylık Bebek Kilosu

2 aylık bebeğin kilosu her bebekte ufak tefek farklılıklar ve değişiklikler gösterse de aşağı yukarı belli bir standardın varlığından söz edilebilir. Erkek bebeklerde 2 aylıkken varılan kilo en düşük 3600 gram, en yüksek  6600 gram civarıdır. Kız bebeklerde ise durum biraz daha farklıdır. Kız bebeklerde en düşük kilo 3500 gram, en yüksek kilo ise 6400 gram dolaylarındadır. 2 aylık bebek kaç cm olur sorusunu kız ve erkek bebekler için farklı cevaplayabiliriz. 2 aylık erkek bebek 53 ila 63 cm civarında, kız bebek ise 52.5 la 62 cm dolaylarında olmalıdır.

2 Aylık Bebek Neler Yapabilir

 • 2 aylık bebeğiniz artık sizin yüzünüzü eve gelen diğer kişilerin yüzünden ayırt edebilir. Sesinizi bile ayırt edebilir. Annesinin sesini diğer kimselerin sesinden ayırabilen bebek, tanıdığı kişilerin ve özellikle de annesinin sesine tepki verir.
 • 2 aylık bebekler gözleriyle etraftaki hareketleri izler, hareketli nesneleri takip eder, parlak renkleri izlemekten hoşlanır, ellerini açıp kapatır, nesneleri ve eşyaları hatta her eline verileni emmeye çalışır, böyle yaptıklarında da sakinleşirler. Ellerine aldıkları nesneleri hiç düşürmeden kısa bir süre de olsa tutabilirler, uykuya dalarken belli bir vaziyet alabilirler.
 • 2 aylık bebekler değişik duyguları yüzlerine yansıtabilir; kızgın, öfkeli, mutlu ve güvende olduklarında bunu belli edebilirler.
 • Kucaklandıklarında ve alışkın oldukları sesler duyduklarında sakinleşirler.
 • Uyku düzenleri ve beslenme saatleri düzene girmeye başlar. Hatta bazı bebekler gece boyunca hiç uyanmadan uyuyabilirler.
 • Sinir sistemleri geliştiği için artık uykudayken daha az sıçrarlar, daha sakindirler, başlarını biraz daha fazla kontrol edebilirler.
  2 Aylık Bebek Gelişimi 1
 • İlgilerini çeken seslere doğru dönerler ve sese tepki verebilirler.
 • Biberonu gördüklerinde emme refleksi gösterirler.
 • Sarılmak istediğinde kollarını sarılmak istediği kişiye doğru uzatır.
 • Kucağa alındığında ve sevildiğinde sessizleşir, sakinleşir.
 • 2 aylık bebeğin aşılarının da tamamlanması onun sağlıklı gelişimi açısından şarttır. 2 aylık bebek aşısı dendiğinde BCG ya da diğer ismiyle verem aşısı, KPA1 aşısı, DaBT, İPA, HİB 1, beşli karma aşısı ve Rotavirüs 1 aşısı akla gelen ve yapılması gereken aşılardır.
 • Beşli karma aşısı tetanoz, difteri, asellüler boğmaca ve polio aşılarıdır.
 • Bebeği götürdüğünüz rutin kontrollerde doktoru bu aşıların yapılması gerektiğini söyleyecektir.

Yorumlarınızı Bekliyoruz