19 Haftalık Gebelik

Yayınlanma Tarihi: Ekleyen:

Yavaş yavaş hamileliğin ortalarına doğru yaklaşmaktasınız. Bir bu kadar daha yolunuz var ama siz bedene ve ruhen bu yolculuğa alıştınız ve uyum sağladınız. Rehberiniz hekiminiz ve elbette kendi içgüdüleriniz. Çocuk sahibi olsun olmasın her kadında var olan annelik içgüdüsü, size bu yolda en iyi rehber oluyor. Evet bedeninizde, kendi ağırlığınızın dışında ek bir yük var. Ama mükemmel bir tasarım olan insan vücudu, belirli bir süre misafir edeceği bu yükü en iyi şekilde taşımayı da beceriyor. Biraz sarsılsanız da, en kısa süre içinde kendini toplayıp, yeni gelişmelere adapte olacak şekilde donatılmış bir bedeniniz var ve genetik özellikleriyle size ve babasına benzeyecek bir canlıyı hafta hafta içinizde büyütüyorsunuz. Biraz lirik, bazen dramatik, bazen de komedi unsurlarıyla bezeli, duygusal, bol gözyaşlı ve kesinlikle çok keyifli bir sinema filminin baş aktristisiniz. Film sona erdiğinde hayli yorulacağınız kesin, ama filmin sonunda verilecek ödül olan bebeğiniz, size tüm sıkıntı ve yorgunluğunuzu bir çırpıda unutturacak. 19. hafta gebelik sürecinde sizi neler bekliyor, gebelikte 19.hafta bebek gelişimi nasıl bir seyir izliyor, anne karnında 19 haftalık bebek neye benziyor hepsini tek tek inceleyelim…

[reklam id=1]

19 Haftalık Gebelikte Annedeki Değişimler

gebelikte-annedeki-degisimler19 haftalık hamilelikte cildinizde belirgin değişiklikler hissedebilirsiniz. Bu değişikliklerin gebelik hormonları ve rahmin büyümesi gibi gebelik etkileri sonucu oluştuğunu siz de artık biliyorsunuz. Bedeninizde hamilelik boyunca oluşan olumlu ve olumsuz her türlü değişimde gebelikte artan hormonların etkisi var.

19 Haftalık Bebek Gelişimi

Bebek Gelişimi19 haftalık bebek görüntüsü dendiğinde yaklaşık 15 cm. uzunluk ve 250 gram ağırlık gelmeli gözünüzün önüne.  Bu haftada bebeğin cilt yüzeyini kaplayan lanugo tüylerine verniks kazeoza adı verilen bir madde eklenir. Bu beyaz madde bebeğin tüm cit yüzeyini kaplar ve onu içinde yüzdüğü sudan korur.

 

 

 

18 Haftalık Gebelik     20 Haftalık Gebelik →

 

Yorumlarınızı Bekliyoruz