18 Haftalık Bebek Gelişimi

Yayınlanma Tarihi: Ekleyen:

Gebelikte 18. haftadan itibaren bebeğinizin kas kitlesinde artış görülecek. Artık onun kasları güçlenmeye başlıyor ve hareketliliği de artıyor. Eğer bu ilk hamileliğinizse, 20 ila  22. haftalar arasında bebeğin hareketlerini  ve kıpırtılarını hissedebilirsiniz. Bazı anne adayları ise ilk gebelikleri olmasına rağmen 18. haftada bebeğin hareketlerini hissedebiliyor. Bebeğin hareketleri her gün hissedilmeyebilir, bu olumsuz bir anlam taşımaz.

18 Haftalik Gebelik2

18 Haftalik Gebelik3

18 haftalık bebek gelişimi sürecinde bebeğin beyin dokusu, hücreleri ve sinir hücreleri hızlıca artar. Bu da bebeğinizin omega 3 ihtiyacının artması demektir. Omega 3 dışardan alınmalıdır zira depolanabilen bir özellikte değildir. Bol miktarda koyu yeşil yapraklı sebze, özellikle ıspanak, ceviz ve balık tüketerek hem kendinizin hem de bebeğinizin omega 3 gereksinimini karşılamalısınız.

18 haftalık gebelik görüntüsü sizi şaşırtacak zira bebeğiniz o kadar hızlı şekilde büyüyor ve gelişiyor ki şaşırıyorsunuz. Anne karnında 18 haftalık bebek yaklaşık 200 gram ağırlıkta ve 14 cm. boyundadır. 18. hafta itibariyle yavrunuz plasentadan daha uzundur. Plasenta da, daha önce olduğu kadar hızlı olmasa da  büyümeye devam ediyor.

18 Haftalik Gebelik4

İkiz Gebelik

18 haftalık anne karnındaki bebek eğer organlarla ilgili bir kusur taşıyorsa, sözgelimi kalbinde bir kusur varsa, bu ultrasonda görüntülenecektir.  18 haftalık bebek görüntüsü kol ve bacaklarını esneten ve tekme atan bir tablo sunar. Kan dolaşımı, henüz tam kalınlaşmamış derinin altından gözükmektedir ve kulakları olması gereken yerdedir. Sinirlerinde miyelin oluşuyor ve bu oluşum doğumdan 1 yıl sonraya kadar da devam edecek. Oğlunuz olacaksa cinsel organları, kızınız olacaksa da rahim ve fallop borusu oluşmaktadır.

18.hafta gebelik sürecinde bebeğinizi akciğerleri gelişiyor ve dışarıdan gelen sesleri duyabiliyor. İç kulakları gelişiyor ve ikinci üç aylık dönem sonuna kadar da tamamlanacak.

Yorumlarınızı Bekliyoruz