17 Haftalık Gebelik Kaç Aylıktır, Görüntüsü, Bebek Kilosu Nedir? 17 Haftalık Gebelik Bebek Hareketleri Hissedilir mi?

Yayınlanma Tarihi: Ekleyen:

Hamileliğin on yedinci haftasında anne çoğu süre karnında baloncuklar oynuyor ya da kelebek kanat çırpıyor şeklinde bebek hareketlerini hafifçe hisseder ve bu hareketleri hissetme dönemi anne ile bebek arasındaki etkileşimin kuvvetlenmeye başladığı dönemdir. 17 haftalık gebelik gelişimi dönemine kadar anne karnında bebek bulunmuş olduğunu bilse de, ultrason aletinde görse de ondan gelen direkt hareketi sezmek daha başka bir his ve bağ yaratmaya adım atar.

Bebeklerin hareketleri daha yeni başladığı için bu sürede bebeklerin hareketlerinin sayılmasına ya da düzenli olarak takip edilmesine gerek yoktur.

Anne adayı artık bu dönemde eski halsiz, bitkin dönemleri geride bırakır ve kendini enerjik hissetmeye adım atar.  Her türlü ihtimale karşın anne adaylarının doktorları ile sürekli olarak iletişim halinde olmasına özen gösterilmesi gerekmektedir. Detaylı ultrason incelemesi çoğu süre 20 hafta civarlarında yapılır.

[reklam id=1]

17 Haftalık Gebelik Görüntüsü

Bebeğiniz bu dönemde tam olarak görünümünü almıştır. Tüm hatları belirgin bir hale geldiği için çok rahat bir şekilde cinsiyet hakkında data verilir. 17 haftalık gebelik ultrason görüntüsü ile birlikte bebeklerin gelişimi daha yakından izlenebilir. Bebeğinizin gelişmekte olan kemikleri için kalsiyuma ihtiyacı vardır. Bu zamanda kalsiyum açısından zengin gıdalar tüketmeniz önerilir.

17 Haftalık Gebelik Kaç Aylıktır, Görüntüsü, Bebek Kilosu Nedir? 17 Haftalık Gebelik Bebek Hareketleri Hissedilir mi?

Bu haftada bebeğinizin dolaşım sistemi tam kapasite ile çalışmaya başladır. Bebeğinizin minik vücudu yavaş yavaş yağ biriktirmeye başlayacaktır. 17 haftalık gebelik görüntüleri ile bebeğinizin iskelet yapısını çok daha net bir şekilde görebilmek mümkündür. Yaklaşık iri bir domates büyüklüğünde olan bebeğinizin boyu da baş bölgesinden poposuna kadar yaklaşık 16-17 santimetre uzunluğunda olması beklenmektedir.

17 Haftalık Gebelik Bebek Kilosu Nedir?

17.Gebelik haftasında bebeğin boyu ortalama 13 santimetre, ağırlığı 150 gram kadardır. Dışarıdan gelen yüksek sesler bebeğin hareket etmesine niçin olabilir. 17 haftalık gebelik ultrason ile bebeğin kaş ve kirpikleri büyümeye adım attığı görülebilir.

Bu gelişme şöyledir; Bu haftaya kadar plasenta fetüsten iri idi, bu hafta itibari ile fetüs da büyür ve plasenta ile eşit seviyeye gelir. Bu hareketin amacı ana rahminde bebeğin oksijensiz kalmasıdır. Bebek bolca miktarda hareket ederek bulunmuş olduğu ortamı havalandırır.

17 Haftalık Gebelik Bebek Hareketleri Hissedilir Mİ?

17.haftada, anne karnındaki bebeğini hissetmesi çok daha yoğun bir şekilde yaşanmaktadır. Anne adayı karnında adeta baloncuklar varmış gibi hisseder.

17 Haftalık Gebelik Kaç Aylıktır, Görüntüsü, Bebek Kilosu Nedir? 17 Haftalık Gebelik Bebek Hareketleri Hissedilir mi?  1

Bu hisler ise, anne ile bebeğinin arasındaki bağın giderek kuvvetlenmesini de göstermektedir. Her ne kadar düzenli olarak bebeğin görüntüleri alınsa da, bu haftadan itibaren anne ile bebek arasındaki kuvvetli bağdan dolayı, anne adayları bebeklerini çok daha rahat bir şekilde hissedebilir.

Anne adayı artık bu zamanda eski halsiz, bitkin dönemleri geride bırakır ve kendini enerjik hissetmeye adım atar.  Bu haftalarda doktorunuzla görüşürken yakında yapılacak detaylı ultrason (anomali taraması) hakkında data ve gerekirse buluşma almanız iyi olacaktır. Detaylı ultrason incelemesi çoğu zaman 20 hafta civarlarında yapılır. Bu hafta itibari ile anne talibinin karnı birazcık daha büyür ve artık anne adayı hamile bulunduğunu gizleyemez.

Ek olarak hamile anne talibinin midesinde yanmalar devam eder. Anne adayı bebek istemeden üç ay önce tertipli olarak folik asit içmelidir. Derhal sonrasında da ilk üç ay folik asit kullanmalıdır. Bu uygulama bebeğin hücre gelişimi için fazlaca önemlidir. Bu haftada kan hapı desteği de başlanır.

Yorumlarınızı Bekliyoruz