16 Haftalık Gebelikte Annedeki Değişimler

Yayınlanma Tarihi: Ekleyen:

16 haftalık hamilelik yolculuğunuz boyunca her hafta türlü türlü değişimler yaşadınız, mideniz bulandı, en sevdiğiniz yiyeceklerin kokusundan tiksindiniz, sürekli tuvalete gitme ihtiyacı sizi bazen hayattan bezdirdi, bağırsaklarınızın çalışması yavaşladı, yorgun ve bitkin hissettiniz, her şeye alındınız, sebepli sebepsiz alındınız ve mideniz ekşiyip durdu. Bedeninizde, kalbinizin tam altında atan küçücük bir kalp daha var ve siz bu kalbi tam 40 hafta boyunca rahminizde şefkatle  ve sevgiyle saklayacaksınız. Elbette ki bedeniniz, yeni bir canlıyı yahut canlıları konuk etmek için normal rutininden çıkacak ama siz dünyaya bir canlı getirecek olmanın kutsiyetiyle hepsinin üstesinden geleceksiniz. Üstelik şunun şurasında ne kaldı ki? Göz açıp kapayana kadar geçecek süre içinde özlemle beklediğinizi minik misafiriniz gelecek ve yaşadığınız tüm sıkıntılara değdiğini anlayacaksınız. Her hamile kadında rastlanılmasa da genellikle hamilelikte burun kanaması bu haftadan itibaren kendini gösterebilir.

16 Haftalik Gebelik1

16 Haftalik Gebelik3

Anne karnında 16 haftalık bebek , ya da bir başka söyleyişle anne karnında 4 aylık bebek yaklaşık olarak orta boy bir armut büyüklüğündedir. Artık 4 aylık hamileyim diyebilirsiniz. Ani duygu değişimleriniz bu haftadan itibaren keskinliğini yitirmeye başlıyor. Rahminizin baş kısmı göbeğiniz ve kasık kemiğinizin tam ortasında yer alıyor. Ayrıca bu oluşumu destekleyen yuvarlak bağlar da karnınızla beraber büyüyor, esniyor ve kalınlaşıyor. Mide bulantılarınız gebelikte 16. hafta içinde daha da azalacak, duygu geçişleriniz  keskinliğini yitirecek, cildiniz daha canlı gözükecek ve bu da size çok iyi gelecektir. Bebeğiniz içinizdeki kesede artık adamakıllı kıpırdayacak, bunu sanki içinizde pop corn patlıyor veya kuşlar kanat çırpıyor gibi hissetmeniz mümkün. Ama eğer bu hafta bebekte kıpırdanma hissetmezseniz de endişe etmeyin. Anne adaylarının bir kısmı içlerinde hareket eden bebeklerini 20. Haftadan itibaren hissettiklerini söylüyor. Hamilelikte 16. hafta, gebe anne adaylarının amniyosentez yaptırmaları gereken haftadır aynı zamanda. Amniyosentez testiyle bebeğinizin down sendromu   gibi kromozomsal bozukluklarının olup olmadığı bu hafta yapılacak ölçümlerle anlaşılacaktır. Amniyosentez genellikle %99 kesin sonuç veren bir testtir. Bu testle aynı zamanda birbirinden farklı yüzlerce genetik bozukluk da ortaya çıkarılabilir. Bunun la ad kalmayıp, hamileliğin birinci ve ikinci dönemlerinde yaptırılan opsiyonel testleri yaptırmanız hekimlerin de tavsiyesidir. Siz bu konuda hekiminizin tavsiye ve önerilerine sadakatle uymalısınız.

16 Haftalik Gebelik4

Siz artık 4 aylık hamilesiniz. Göğüslerinizdeki ince damarlar mavi renkte belirmeye ve süt bezleri çalışmaya başlar. Bu haftadan itibaren ne sırtüstü ne de yüzüstü yatabilirsiniz. En uygun yatış pozisyonu sol yanınıza yatmak olacaktır. Bu pozisyon bebeğe yeterli oranda oksijen gitmesini de sağlayacaktır. Sağ yanınıza yatmanız bebeğe herhangi bir zarar vermez ancak karaciğeriniz sağda olduğu için kendinizi sağ yanınız üzerine yattığınızda rahatsız hissedebilirsiniz.

Yorumlarınızı Bekliyoruz