16 Haftalık Bebek Gelişimi

Yayınlanma Tarihi: Ekleyen:

16 haftalık bebek görüntüsü dendiğinde aklınıza ne gelmeli? Evet sevgili anne adayları bebeğiniz şu anda orta boy bir armut büyüklüğünde ve boyu da başından poposuna kadar ortalama 110 mm. yani 11-12 cm. uzunluğa ulaştı. 4 aylık bebek kilosu ise yaklaşık 100 gram’dır. 4 aylık bebeğin gelişimi diğer haftalar gibi hızlı ve yeni gelişmelerle doludur. Bacakları daha da gelişim gösterdi ve kafasını artık dik tutabiliyor. Gözleri yüzünün yan kısımlarından ortaya doğru, tam da olması gereken bölgeye doğru kaydı. Kulakları artık yerli yerinde ve ayak tırnakları teşekkül ediyor. Çok ince olan cilt altında yağ depolanmaya başladı ve sinir sistemi gelişmeye başlamasına paralel olarak bazı refleksler de meydana gelmeye başladı. Bunların en ünlüsü emme refleksidir. Ultrason görüntülerinde bebeğinizi parmağını emerken görebilir ve ona bir an önce sarılmayı şiddetle isteyebilirsiniz. En güzel gelişme ise, minik yavrunuzun cinsiyetini öğrenme zamanının bu haftaya denk geliyor olması. 16 haftalık bebek cinsiyeti  bu hafta ilk kez görüntülenecek, o bu hafta size cinsiyetini gösterecek ve heyecanınıza heyecan katacak.

16 Haftalik Gebelik2

16 Haftalik Gebelik6

16 haftalık gebelik görüntüsü son derece güçlü ve koordinedir. Rahim içinde hareket edeceği alan geniştir. Kolları, bacakları ve kafası artık normal boyutlara ulaşmaya başlamıştır. 16 haftalık bebek gelişimi de diğer haftalarda olduğu gibi hızlı ilerleyecektir. Artık bebeğiniz normal insan boyutlarına gelmeye başlıyor.

16 Haftalik Gebelik7
Bebeğin cinsiyeti nasıl anlaşılır? sorunu şöyle yanıtlayabiliriz; bebeğin cinsiyetini anlamak için bazı görüntüleme yöntemleri kullanılır. Bu da ultrason cihazıyla gerçekleştirilir. Ultrason cihazıyla bebeğin bacak arasına bakılarak netice alınır. Bebeğin cinsiyeti, kemi yapısı veya kilosuna bakılarak anlaşılabilecek bir durum değildir.

Yorumlarınızı Bekliyoruz