15 Haftalık Gebelikte Annedeki Değişimler

Yayınlanma Tarihi: Ekleyen:

Hamilelikte 15.hafta annedeki değişiklikler nelerdir? Bu yolculuğun neresindesiniz? İçinizde neler olup bitiyor hepsi bu yazımızda.

Hamilelikte 15.hafta başlayıncaya kadar muhtemelen 2,5-3 kilo aldınız. Daha fazla aldıysanız da endişelenmeyin. Kilo alma seyri her kadında değişiklikler gösterir. Bu evrelerde vücudunuzda ani ve anlam veremediğiniz gelişmeler de yaşanabilir. Sözgelimi burnunuz tıkanabilir. Çünkü artan östrojen seviyesi mukozada şişme yapabilir ve üretilen mukus miktarını arttırabilir. Bazı doktorlar bunu gebelikte burun yanması olarak da açıklarlar. Gebelikte kan hacminin yükseliyor oluşu burunda bulunan kan damarlarının da genişlemesine sebep olur ve burun kanamaları yaşanabilir.

15 Haftalik Gebelik1

15 haftalık anne karnındaki bebek elle de hissedilen ve dokunulduğunda topa benzeyen rahmin içindedir. Bu haftada bebeğiniz hafif hafif tekmelese de yine de gerçek anlamdaki tekme darbelerinin hissedilmesi bir iki haftayı bulacaktır. Bağırsak hareketlerinizi bebeğin tekmeleriyle karıştırma olasılığınız da var. Hamilelikte karın büyümesi bu hafta daha da netleşir ve artık epey belirgin hale gelir.Gebelikte karın ne zaman büyür? sorunuzun cevabı tam da içinde bulunduğunuz haftadır.

Su içmenin faydaları ve hamilelikte su içmenin önemi bu haftada daha da önem kazanacak. Bol miktarda sıvı tüketmelisiniz ki, sudaki florür içeriği bebeğin diş oluşumuna ve koruyucu mine tabakasının gelişimine etki etsin. Hamilelikte su tüketimi aynı zamanda tükürüğünüzün sulu kıvamda olmasına ve zihinsel açıdan diri olmanıza fayda sağlayacaktır.

Bu süreçlerde idrar yollarınızın iltihaplanmasına sebep olacak durumlardan kaçınmanız ve çok dikkatli olmanız gerekir. İdrarınızı yaptıktan sonra da su içiniz ve tuvalet temizliğinizi daima önden arkaya doğru yapınız. Ayrıca cinsel ilişkiye girmeden önce ve girdikten sonra da idrarınızı yapınız ve mesanenin tam anlamıyla boşaldığından emin olunuz. İdrar yakarken ve/veya yaptıktan sonra yanma, batma, sızlama hissederseniz, idrarınızın rengi koyu ve kokusu ağırsa vakit geçirmeden doktorunuza başvurunuz.

15 Haftalik Gebelik4

Doğacak bebekte çeşitli genetik ve kromozomsal bozukluğu tespit eden amniyosentez testi için vakit 15. Hafta ile 18. Hafta arasına denk gelir. Amniyosentez testi ile bebeğinizin sağlıklı gelişip gelişmediğiniz öğrenirsiniz. Bu testin sonuçlarını beklemek anne ve baba adayları için çok güçtür. Ama endişe etmeden sakin bir şekilde bekleyin. Hem ağrı ve bulantıların azaldığı hem de enerjinin yeniden yükseldiği bu dönemde hamileliğin tadına varmaya çalışın; zira yıllar geçtikten sonra bile bu günler sizin için güzel anılar olarak kalacak.

15 haftalık gebelikte cinsiyet belli olur mu? sorusu zihninizi kurcalayıp duruyor değil mi?

Bebeğin 13. haftadaki büyüklüğüne göre doktor cinsiyeti belirleyebilir ama yine de daha net sonuç için 16. ve 17. haftaya kadar beklemek gerekecektir. Bebeğin cinsiyetinin en net verildiği hafta 20. Haftaya denk gelir.

Kabızlık

Gebelik süresince hormonal değişimden kaynaklanan kabızlığı tetikleyen etkenler, hareketsiz yaşam şekli, az su tüketimi ve posa yönünden fakir besinler kabızlığa yol açar.  Bunu ortadan kaldırmak için sebze, meyve, zeytinyağlı yemekler ve bol su tüketimi önerilir. Kuru erik ve kayısı kompostosu içmek ve kuru incir yemek de kabızlığı iyileştirir. Sabah uyanır uyanmaz içilecek 1 bardak ılık su da bağırsakları hareketlendirecektir.   Hemoroid ve fissür şikayetlerini azdıran en belirgin ve bilinen unsur kabızlıktır

15 haftalık gebelikte beslenme hususunda kabızlığında yoğun olarak hissedildiği bu haftada, beslenme tarzınızı daha çok kabızlığı giderici besinlerin alındığı bir rota üzerine bindirirseniz bu haftayı daha kolay atlatacaksınız demektir.

Yorumlarınızı Bekliyoruz