15 Haftalık Bebek Gelişimi

Yayınlanma Tarihi: Ekleyen:

15 haftalık bebek görüntüsü neye benzer? 15 haftalık bebek ortalama 70-85 gram ağırlığında ve 10 cm boyundadır.

15 haftalık gebelik görüntüsünde lanugo denilen bir terim karşınıza çıkabilir. Lanugo nedir? diye soracak olursanız hemen söyleyelim; 15. Gebekik haftasında bebeğin cildini lanugo tüyleri denilen tüyler kaplar. Bu tüylerin gelişimi 26. Haftaya kadar devam eder. Lanugo tüyleri bazen bebek doğduğunda da hala yüz ve kulaklarında bulunabilir.

15 Haftalik Gebelik5

15 Haftalik Gebelik2

15 Haftalik Gebelik3

15 haftalık bebek parmağını emer. 15 haftalık bebek gelişimi içinde bebeğin tüm kemikleri sağlamlaşmıştır ve cildi olabildiğince incedir. Bebeüğin dilinde tat tomurcukları oluşur. Sizin yediğiniz gıdaların tatları rahminizdeki amnion sıvısına geçer ve bebeğiniz de bu tatları alabilir. 15.. haftada bebeğinizin göz kapakları kapalıdır ve gebeliğin son 3 ayına kadar da bu şekilde kalacaktır.

15 haftalık bebeğin gelişimi diğer haftalarda olduğu gibi hareketli ve heyecanlı anlarla doludur. O artık son derece hareketli ve kıpır kıpır. Bebeğin emme ve yutma hareketleri ultrasonda gayet net görülür.  Bebeğin tat alma duyusu gelişmiştir ve sizin yediğiniz besinlerin tadını alır. Bu sebeple hamilelik boyunca aldığınız gıdaların kalitesi bebeğinizin doğduktan sonraki yemek yeme alışkanlıklarını ve seçimlerini etkileyecektir.

15 Haftalik Gebelik6

15.haftada bebeğin kafası artık kocaman değildir kollar ve bacaklar orantılı biçimde gelişerek tüm vücuda uyum sağlarlar. Artık bebek kıvrılmış bir C harfi gibi değildir, özgürce hareket edebilir.

Bebeğin iç kulağında bulunan 3 kemik 15. hafta içinde gelişir. Yani bebek artık sizi duyabilecek. Bu evreden sonra bebeğinizle konuşun, şarkılar söyleyin, onu sevin ve aranızdaki duygusal bağın oluşması için gereken ilk adımı atın. Sizi duyacağından emin olabilirsiniz.

Yorumlarınızı Bekliyoruz