15 Aylık Bebek Boy Kilo Ölçüleri Kaç Olmalıdır?

Yayınlanma Tarihi: Ekleyen:

Bebeklerin gelişiminin normal bir şekilde ilerleyip ilerlemediğini anlamak için bebeğin boy, kilo ve baş çevresi ölçüsüne bakılmaktadır. Doğduklarından itibaren düzenli olarak yapılan boy ve kilo ölçümlerine göre bebeklerin gelişimi takip edilmektedir. Bu ölçümler evde de yapılabilir fakat en doğrusu bunların bir sağlık kuruluşunda yaptırılmasıdır.

15 Aylık Bebek Boy Kilo Ölçüleri Kaç Olmalıdır? 1

Bazı bebekler diğer akranlarından daha kilolu veya daha uzun boylu olabilirler. Aradaki fark çok fazla değilse endişe edecek bir durum yoktur. Bazı bebekler daha hızlı kilo alır ve boyları da daha çabuk uzayabilir. Bu tür durumlarda anne ve babalar bebeklerini başka çocuklarla karşılaştırmak yerine bebeklerinin boy ve kilosunun yaşına uygun olup olmadığı en yakın sağlık kuruluşundan öğrenebilirler.

Bu yazımızda  15 aylık bebek boy kilo ve baş çevresi hakkında bazı bilgileri sizlerle paylaşıyoruz. Çocuğunuzun yaşına göre boy, kilo ve baş çevresi ölçüsünün normal seviyede olup olmadığını hakkında fikir edinmek için yazımıza göz atabilirsiniz.

[reklam id=1]

Bebeklerin büyüyüp gelişmeleri boy ve kilolarına bağlıdır. Bu nedenle bebeklerin boyu ve kilosu düzenli olarak ölçülmelidir. Bebeklerin kaç aylık olduğuna göre belirlenen standart boy ve kilo ölçüleri vardır. Bu ölçülere bakılarak bebeklerin sağlıklı gelişip gelişmediği kontrol edilebilir.

Her bebek birbirinden farklı olduğu için boy ve kiloları da değişiklik gösterebilir. Bebekler arasında az bir fark olabilir fakat bu fark belirlenen standart ölçülerin çok altında ya da üstünde çıkarsa bunun nedeni araştırılmalıdır.

15 Aylık Bebek Boy Kilo Ölçüleri Kaç Olmalıdır? 2

15 aylık bebek boy cinsiyete ve genetik özelliklere göre farklılık gösterebilir. Erkek ve kız bebekler için bu konuda belirlenen alt ve üst sınırlar vardır. Bu ölçüler dikkate alınarak bebeğin boyunun normal olup olmadığı tespit edilebilir. Evde ya da sağlık kuruluşunda bebeğinizin boyunu ölçtürerek boyunun kaç cm. olduğunu öğrenebilirsiniz.

Sonrasında vereceğimiz alt ve üst sınırlara göre bir değerlendirme yapmanız mümkün. 15 aylık bir kız bebek için boy alt sınır; 68 cm., ortalama boy; 76 cm ve üst sınır da; 85 cm’dir. 15 aylık erkek bebeklerde boy standartlarına bakacak olursak, alt sınır; 71.5 cm, ortalama boy; 78 cm ve üst sınır ise 86.5 cm olmaktadır. Yapılan boy ölçümlerinde bebeğinizin boyu verilen ölçülerin altındaysa bir doktora baş vurmalısınız.

Bebeklerin kilosu onların sağlıklı gelişiminde önemli bir rol oynar. Bir bebeğin çok zayıf  ya da gereğinden fazla kilolu olması sağlık yönünden sakıncalı olabilir. Bebeğin kilo almaması kadar fazla kilo almasının da problem oluşturabileceği göz ardı edilmemelidir.

Bebeğinizin cinsiyetine göre kilosunun normal seviyede olup olmadığını anlamanız için 15 aylık bebek kilo standart ölçülerini sizlerle paylaşmak istiyoruz. Kız ve erkek bebekler arasında biraz kilo farkı bulunabileceği için bu konuda cinsiyete göre verilen oranları incelememiz gerekiyor.

15 Aylık Bebek Boy Kilo Ölçüleri Kaç Olmalıdır? 3

15 aylık kız bebekler için kilo alt sınır; 7700 gr., ortalama kilo 10 kilo 500 gr. ve üst sınır da 13 kilogramdır. 15 aylık erkek bebekler için kilo alt sınırı; 8000 gr., ortalama kilo 10 kilo 700 gr. ve üst sınır da 13 kilo 500 gram olarak verilmektedir. Bebeklerin beslenme şekli, iştahları ve hareketlilikleri kiloları arasında biraz fark olmasına yol açabilir. Bu durum normaldir fakat bebeğinizin kilosu standartların çok altındaysa bir doktora başvurmanız gerekmektedir.

15 Aylık Bebek Baş Çevresi Ölçüsü Kaç Olmalıdır?

Bebeklerin gelişimini takip etmek için onların baş çevresi ölçüsü de dikkate alınmalıdır. Tıpkı boy ve kilo da olduğu gibi bu konuda da kız ve erkek bebeklerin arasında fark olmaktadır. Bu konuyu merak edenler için 15 aylık bebek baş çevresi cinsiyetlerine göre standart ölçüleri verelim.

15 aylık kız bebeklerde baş çevresi için alt sınır; 42.8 cm, ortalama; 45.6 cm ve üst sınır ise; 47.8 cm’dir. 15 aylık erkek bebeklerde baş çevresi için alt sınır; 43.7 cm, ortalama; 47.3 cm ve üst sınır da 50 cm olarak verilmektedir.

15 Aylık Bebek Boy Kilo Ölçüleri Kaç Olmalıdır? 4

15 aylık bebeğinizin boy, kilo ve baş çevresi ölçüsünün yaşına göre normal olup olmadığını verdiğimiz bu ölçülere göre değerlendirebilirsiniz. Eğer çocuğunuzun ölçüleri standardın çok altında ya da üstünde ise vakit geçirmeden doktora giderek gerekli tetkikleri yaptırmanız gerekmektedir.

Yorumlarınızı Bekliyoruz