14 Haftalık Gebelik

Yayınlanma Tarihi: Ekleyen:

40 hafta sürecek hamilelik maratonunun 14. haftasına geldiniz bile. Eğer bu ilk gebeliğinizse, daha önce hiç deneyimlemediğiniz değişiklikler, gelişmeler ve hisler içindesiniz. Bu maratonda yanınızda eşiniz, aileniz ve doktorunuz var ama yine de hormonal değişimler yüzünden değişen duygu durumunuz, bazı fiziksel şikayetler ve hamileliğe dair endişeleriniz ayaklarınızı yerden kesiyor olabilir. Hepsi çok normal. Hafta hafta içinizde büyüyen bebeğinizin kalp atışları ve kıpırdanışları size güç ve destek verecek. 14. hafta gebelik yolculuğunda sizi ve bebeğinizi ne gibi yeni gelişmeler bekliyor acaba? 14 haftalık bebek kaç cm büyüklüğe ve kiloya ulaşıyor? 14 haftalık gebelikte annedeki değişiklikler neler? Hamilelikte 14.hafta içinde bebeğiniz büyük bir hızla büyümeye devam ediyor. Kilosu artıyor, boyu biraz daha uzuyor. Bebeğin karnınızda büyümesi, sizin de rahminizin büyümesi demek. Bu da 14 haftalık hamilelik sürecinde karnınızın daha da belirgin hale gelmesi demek.

Bu arada ikinci trimester döneme hoş geldiniz. İkinci üç aylık dönem demek olan ikinci trimester dönemde ilk ayların bulantıları ve şikayetleri hayli azalacak ve biraz rahat nefes alacaksınız. Vücudunuz artık gebeliğe adapte olmuştur. Gebelikte 14.hafta içinde gebelik hormonlarınız en üst seviyeye ulaşmıştır ve daha da fazla artmazlar. Bu da mide bulantılarınızın ve yorgunluk hissinizin geçeceği anlamına gelir.

14 Haftalik Gebelik1

[reklam id=1]

14 hafta hamilelik sürecinin ilk zamanlarındaki şikayetlerin bazılarının da devam edeceği anlamına gelir. Hamilelikte 14. haftadan itibaren progesteron hormonunun etkisiyle düz kaslardaki gevşeme bağırsak hareketleri de azaltacağından büyük ihtimalle kabızlıkşikayetiniz de olacaktır. Hamilelikte kabızlık en belirgin ve sık rastlanılan hamilelik şikayetlerindendir. Peki kabızlığa ne iyi gelir,kabızlığa iyi gelen yiyecekler nelerdir? Progesteron ve diğer gebelik hormonlarının azizliğine uğrayan bağırsaklarınızı rahatlatmanın en iyi ve doğal yolu bol sıvı, taze sebze ve meyve, tahıl, kurubaklagil ve probiyotik içeren yoğurtlardan tüketmektir. Eğer düşük tehlikeniz yoksa ve doktorunuz da öneriyorsa rahat ayakkabılarla temiz havada yapacağınız yürüyüşlerde bağırsak hareketlerinizi hızlanması için iyi bir çözüm olacaktır.

14 Haftalik Gebelik5

Hamilelikte kabızlık şikayeti dışında, hamilelikte sık idrara çıkma gibi bir sorun da yaşayacaksınız. Pollaküri de denilen sık idrara çıkma durumu, hamile kadınlarda son derece yaygın olan bir hamilelik şikayetidir. Sık idrara çıkma, gebeliğin ilk ve son 3 ayında rahmin idrar torbasına yaptığı aşırı baskı sebebiyle yaşanır.

14 Haftalık Gebelikte Annedeki Değişimler

Gebelikte Annedeki DeğişimlerBu haftadan itibaren artık karnınız iyice belirgin hale gelecek. Kabızlığı bu hafta biraz daha yoğun hissedebilirsiniz bu yüzden lifli yiyeceklerin tüketimine ağırlık vermeniz işinizi bir hayli kolaylaştıracaktır.

14 haftalık Bebek Gelişimi

Bebek Gelişimi14 haftalık gebelik görüntüsü kapsamında bebekte nefes alıp verme hareketleri gözlemlenir. Ancak nefes alması hava ile değil amnion sıvısı aracılığıyla olur. Amnion sıvısını ciğerlerine alıp tekrar ağız yoluyla dışarı atan bebek, böylelikle solunum egzersizleri de yapmış olur.

 

 

 

13 Haftalık Gebelik      15 Haftalık Gebelik

Yorumlarınızı Bekliyoruz