12 Haftalık Gebelikte Annedeki Değişimler

Yayınlanma Tarihi: Ekleyen:

Gebeliğin 12. haftası içinde rahim, pelvis kemiğinden yukarı doğru kayacak ve kasık kemiğine doğru hareket edecek. Bu arada rahminiz büyümeye devam ediyor. Rahim ve karın bölgeniz hamilelik haftaları boyunca büyümeye ve genişlemeye devam edecek ama doğum gerçekleştikten birkaç hafta sonra eski haline geri dönecek. Gebelik sonlarına doğru rahim 1 kilo ağırlığına ulaşır. Bazı anne adaylarının da karın bölgesinde linea nigra denilen kahverengi çizgiler belirmeye başlar. Bu tür derideki renk değişimleri hamileliğin 12. haftası sırasında veya sonrasında oluşur ve sıklıkla doğumdan sonra yok olur.

12 Haftalik Gebelik1

Cilt, bu dönemde oldukça hassastır. Bu sebeple de güneşten koruyan kremler kullanmanız gerekir. Krem kullanırken olabildiğince kimyasal içerik yönünden zayıf ürünleri tercih etmeye özen göstermelisiniz.

Gebelik boyunca A vitamini içeren kırışıklık önleyici kremlerden uzak durmalısınız zira bu ürünler doğum kusurlarına yol açabilir. Ürünün, güvenilir marka olup olmadığına ve formülasyonuna çok dikkat edin ve içeriğini araştırmadan satın almayın ve kullanmayın.

Artık 12 haftalık hamileyim bulantılarım azalır mı? diye sorarsanız hemen söyleyelim; gebeliğin 1. haftasında bazı anne adayları daha fazla mide yanması yaşar. Hazım sorunu ve yanma sebebi, genişleyen rahmin mideye baskı uygulaması ve hormonal dalgalanmalardır. Uyurken başınız yukarıda kalacak biçimde uyumak mide asitlerinin ağzınıza gelmesini engelleyecektir. Ayrıca bu durum çok rahatsızlık veriyorsa doktorunuzdan size mide ekşimesini gideren bir ilaç vermesini isteyebilirsiniz. Az ve sık yemek ve yemekten hemen sonra uzanmamak da sizi bu konuda biraz rahatlatabilir.

12 Haftalik Gebelik5

Baş ağrısındaki artış da 12. hafta gebelik sürecinde karşılaşabileceğiniz şikayetlerden biri olabilir.

12 haftalık gebelikte beslenme sağlıklı şekilde gerçekleşirse bebeğin 3000 ila 3400 gram aralığında yani normal kiloda doğması muhtemeldir. Protein, demir, kalsiyum, iyot,çinko, A ve C vitamini alımına dikkat etmeli, taze sebze, meyve ve et tüketimi atlanmamalıdır.

Gebelikte hafta hafta beslenme disiplinine riayet etmeniz ve her hafta gelişen gebelikte sizin ve bebeğinizin ihtiyaç duyduğu gıdaları alabilmeniz için hekiminizin tavsiye edeceği beslenme programına uymanız şarttır.

12 haftalık gebelikte annedeki değişiklikler en belirgin ve öne çıkan hatlarıyla bu şekildedir.

Yorumlarınızı Bekliyoruz