12 Haftalık Bebek Gelişimi

Yayınlanma Tarihi: Ekleyen:

Hamilelikte 12. hafta bebek gelişimi son sürat devam etmektedir. 12 haftalık bebek yaklaşık 6,5 cm. boyunda ve 29 gram ağırlıktadır.  12 haftalık bebek gelişimi vücudunuzu da bariz biçimde etkilemeye başlayacaktır. Hamilelikte 2. trimester dönem başlamak üzeredir ve bu hafta bebeğinizin beyni hormon üretmeye başlar. Bebeğin beynindeki sinir hücreleri müthiş bir hızla büyüyerek bölünüyor artık. Bebeğin böbrekleri idrar üretmeye başlıyor ve artık parmaklarını emiyor.  Ses telleri de oluşmaya başlayan bebeğin kalıcı diş tomurcukları da yerli yerine oturuyor.

12 Haftalik Gebelik2

12 Haftalik Gebelik3

Gebelikte 12. hafta bebek gelişimi sürecinde bebeğin neredeyse bütün organları oluşmuştur. İşlev ve vazifeleri belirlenmiş olan organlar hacim olarak da büyümeye başlar. Tırnaklar çıkar, saçlar ve tırnaklar uzamaya başlar. Bağırsaklarda sindirim belirtileri başlar.12 haftalık bebek kaç aylık olur? sorusunun cevabı da 3 aylık olarak verilebilir. Bu hafta bitiminde siz tam 3 aylık hamile bir anne adayısınız demektir.

12 haftalık bebek son derece hareketlidir buna siz de şaşarsınız. Ağzını açar ve kapatır, parmaklarını emer, kollarını ve bacaklarını hareket ettirir ve hatta hıçkırır. Evet ultrason görüntülerinde eğer denk gelirse, bebeğinizin hıçkırdığına bile şahit olabilirsiniz. Amniyon sıvısını yutmaya başlayan bebek yutmayı yeni öğrendiğinden ve bunu henüz çok iyi başaramadığından hıçkırır. Bu arada amniyon sıvısı nedir? tekrar hatırlatmakta fayda var. Amniyon sıvısı rahim içindeki bebeğin içinde yüzdüğü sıvının adıdır ve bebek bu haftadan itibaren amniyon sıvısı da içmeye başlar.

12 haftalık gebelik görüntüsü alınırken ilginç deneyimler de yaşayacaksınız. 11-14 testi uygulama esnasında bebeğin ölçüsünü almak için uygun pozisyonu alması beklenirken başının üzerinde dönme, amuda kalkma, takla atma, köprü kurma, rahim içinde tırmanmaya çalışma gibi hareketler yaptığı gözlemlenebilir. Evet minik bebeğiniz henüz dünyaya gelmeden yaramazlık yapmaya başladı bile. Bu arada 11 – 14 testi (ikili test) ile 11. ve 14. haftalar arasında bebeğin ensesinde oluşan boşluk ölçümlenir ve bebeğin down sendromlu olup olmadığı saptanır.

12 Haftalik Gebelik4

12 haftalık bebek görüntüsü 4 boyutlu olarak da izlenebilir ve burada tüm mimikleri, hareketleri ve yüz hatları belirgin şekilde seçilebilir.

Ultrasonografi çekilirken doktorunuz size bebeğinizin kalp atışlarını dinlettiğinde şaşırtıcı bir ayrıntıya daha tanıklık edeceksiniz; zira bebeğinizin kalbi inanılmaz bir hızla atar. Dakikada yaklaşık 120 ila 160 arası atan kalp, bunu, rahim içi, dışarıya göre daha az oksijen barındırdığı için yapar.

12 haftalık bebek görüntüsü anne adayına epey heyecanlı ve bol gülümsemeli dakikalar sunar.

Yorumlarınızı Bekliyoruz