11 Haftalık Gebelikte Annedeki Değişimler

Yayınlanma Tarihi: Ekleyen:

Hamilelikte 11.hafta annedeki değişiklikler sivilcelerde kendini gösterir. Bu haftada cildiniz sivilcelerden temizlenmeye başlar. Bunu aşmak için sivilceler için geliştirilmiş losyonlardan kullanabilirsiniz. Bol sıvı tüketin ve taze meyve yiyin. Saç dökülmeniz biraz yavaşlar, saçlarınız ve tırnaklarınız daha hızlı uzar. Tabii ki bunun sebebi yine hormonlardır. Bulantılar azalmaya  başlar. Baş dönmesi ise devam eder. Psikolojik değişimler bu dönemde fazladır aslına bakarsanız tüm haftalar boyunca bu psikolojik dalgalanmaları yaşayacaksınız. Alıngan olacak ve vara yoka ağlayacaksınız, ama endişelenmeyin bu tepkiler gayet normaldir. Bu süreçte yaşayacağınız stres ve üzüntüler bebeği de etkileyeceğinden daha temkinli ve kontrollü olmalı ve bebeğinizin sıhhat ve rahatını düşünmelisiniz.

11 Haftalik Gebelik4

Gebelikte on birinci hafta içinde karnınız çok az belirgindir. Yani 11 haftalık gebelik öncesinde giydiğiniz kıyafetlerin, özellikle pantolonlarınızın bel çevrenizi biraz zorladığını fark edebilirsiniz. Fakat öyle ki bunu siz söylemediğiniz sürece dışardan bakan biri anlayamaz, hafif kilo artışı sadece sizin fark edebileceğiniz düzeydedir.

Gebelikte 11. hafta içinde sabah bulantılarının ve halsizliğin azaldığını ayırt edersiniz. Bu haftadan başlayarak birkaç hafta kendinizi daha iyi hissedeceksiniz.

11 haftalık hamilelik yolculuğunda ve sonrasında kilo artışınız hızlanabilir. İkinci trimester döneme başlarken bebek gelişmek için daha fazla gıdaya gereksinim duyar. Bu da sizin biraz daha fazla kalori almanız demektir. Pek çok anne adayı ikinci trimester dönemde haftada 250-500 gr. arasında kilo artışı yaşar. İştah geri geleceği için kilo artışı da zor olmayacaktır.

11 Haftalik Gebelik5

Gebeliğin 11 haftası içinde pek çok anne adayı bacaklarında varis oluşumu fark eder. Ancak kaygılanmayız zira bu varis oluşumları doğumdan sonra geçer. Düzelmediği takdirde de tedavisi vardır. Varisin oluşma nedeni tahmin edebileceğiniz gibi artan kan dolaşımının damarları genişletmesidir. Rahim de büyüdüğü için damarlara baskı yaparak şişkinliğe neden olur.

Varis sorunu için varis çorabı alabilirsiniz .Kan dolaşımınızı rahatlatmak içinse dikkatli biçimde kendinizi zorlamadan yürüyüşler yapabilirsiniz.

Sadece bu haftada değil tüm haftalarda kafein tüketiminden kaçınmalısınız. Yapılan araştırmalar 200 mg. veya daha fazla miktarda kafein tüketen kadınlarda düşük riskinin, kafein tüketmeyenlere göre daha fazla olduğunu göstermektedir.

Kaç aylık hamileyim? sorusuna şu yanıtı verebiliriz: 11 haftalık gebeyken 2 ay 3 haftalık hamilesinizdir. Başka deyişle 77 günlük gebesinizdir. 3 aylık hamileyim diyebilmeniz için 1 haftanız var.

Hamilelikte bel ağrısı ve hamilelikte sırt ağrısı hamilelikte en sık rastlanılan şikayetlerdendir. Bu şikayetler doğumdan birkaç ay sonra da kaybolur. Hamilelikte bel ağrısı giderek büyüyen fetusun bele ve karna baskı yapması sonucu ortaya çıkar. Bir sebep de vücuttaki bağlarda gevşeme yapan relaxin hormonlarınınartışıdır. Bu hormonlar vücudu gevşetir ki bebek doğum kanalından rahatça geçebilsin.

Hamilelikte bel ağrısı ve hamilelikte sırt ağrısı azaltılabilir; bunun için uzun süre ayakta kalmayın, uzun süre yürümeyin, ağır eşya ve yük kaldırmayın, rahatsız pozisyonlarda uzun süre kalmayın ve sırtı rahatlatacak hareketler yapın.

11 Haftalik Gebelik7

Bir başka şikayet de hamilelikte kramp durumudur. Peki ya hamilelikte kramp neden olur? Bebeğinizin kalsiyum, magnezyum gibi minerallere olan ihtiyacının artması ve sizin yeterli mineral almayışınız kaslarınızda kramp şeklinde ortaya çıkar. Kramp en çok bacaklarda, kalça, bel ve karın kaslarında oluşabilir.

Bu durum dikkatle takip edilmeli ve kontrol altına alınmalıdır. Eğer çok sık kramp girme şikayetini varsa doktorunuz size yardımcı olacaktır. Hamilelikte yan yatmak özellikle sol tarafa doğru bacakları kıvırarak yatmak en rahat edilen pozisyondur.

Yorumlarınızı Bekliyoruz